Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 04.08.2015 року у справі №814/4685/13-а

Постанова ВАСУ від 04.08.2015 року у справі №814/4685/13-а

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 169

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" серпня 2015 р. м. Київ К/800/24618/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Калашнікової О.В.,

Суддів: Васильченко Н.В.,

Леонтович К.Г.

секретар судового засідання - Маджар О.М.

за участю представника Генеральної прокуратури України Кузнецової Ю.В.

представника третьої особи - Роман Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою заступника прокурора Одеської області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2014 року у справі за позовом прокурора Корабельного району м. Миколаєва до Миколаївської міської ради, третя особа - ТОВ "Нерейінтертранс", про скасування рішення, -

в с т а н о в и л а:

Прокурор Корабельного району м. Миколаєва звернувся в суд з позовом до Миколаївської міської ради, в якому просив визнати протиправним та скасувати пункт 9 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради №12/39 від 23.12.2011 року зі змінами, внесеними пунктом 1 розділу 3 рішення Миколаївської міської ради №15/29 від 01.03.2012 року, яким надано дозвіл ТОВ "Нерейінтертранс" для складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1 500 000 кв.м., нормативною грошовою оцінкою 80 796 950,46 грн., за рахунок земель міста не наданих у власність або користування, з метою передачі земельної ділянки в оренду строком на 25 років для будівництва терміналу сипучих вантажів, підхідного каналу та операційної акваторії по пр. Корабелів, 2- б у м. Миколаєві.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідно до наявних у проекті відведення графічних матеріалів (ситуаційного та кадастрового планів), а також інформації управління Держземагенства у Миколаївському районі Миколаївської області, запроектована до відведення ТОВ "Нерейінтертранс" земельна ділянка орієнтовною площею 150 га є акваторією Бузького лиману, а відповідно до статистичної звітності (форми 6-зем) обліковується як внутрішні води під лиманами, у зв'язку з чим зазначена для відведення земельна ділянка належить до земель державної власності, розпорядження якими здійснюють Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2014 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, прокурор Одеської області звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та задовольнити позов.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, пунктом 9 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради №12/39 від 23.12.2011 року надано дозвіл ТОВ "Нерейінтертранс" для складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1 500 000 кв.м., за рахунок земель міста не наданих у власність або користування, з метою передачі земельної ділянки в оренду для будівництва терміналу сипучих вантажів, підхідного каналу та операційної акваторії по пр. Корабелів, 2-б у м. Миколаєві.

Пунктом 1 розділу 3 рішення Миколаївської міської ради №15/29 від 01.03.2012 року внесено зміни до зазначеного пункту рішення міської ради та викладено його наступній редакції: "Товариству з обмеженою відповідальністю "Нерейінтертранс" надано дозвіл для складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1500000 кв.м., за рахунок земель міста, не наданих у власність або користування, та за рахунок земель ТОВ "Нерейінтертранс", з метою передачі ділянки в оренду строком на 25 років для будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, для будівництва, експлуатації, обслуговування та ремонту комплексу спеціалізованих на універсальних портових перевантажувальних терміналів сипучих, наливних, генеральних, будівельних та інших вантажів, підхідного каналу та операційної акваторії, гідротехнічних споруд (тунелі, канали, труби, лотки, регуляційні споруди, причали, пірси, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд тощо), а також інших будівель і споруд (у тому числі допоміжних) по пр. Корабелів, 2-б у м. Миколаєві".

22 жовтня 2013 року прокуратурою Миколаївській міській раді було внесено подання №(15-05) 5947 вих - 13 від 21.10.2013 року про усунення вимог законодавства, причин та умов, що їм сприяли, в якому було викладено вимогу щодо скасування пункту 9 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради №12/39 від 23.12.2011 року та пункт 1 розділу 3 рішення Миколаївської міської ради №15/29 від 01.03.2012 року.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що позивачем не надано належних доказів того, що земельна ділянка орієнтовною площею 1 500 000 за адресою пр. Корабелів, 2-б у м.Миколаїв, відноситься до земель водного фонду, а оскаржуваним рішенням не вирішується питання надання у користування водних об'єктів, а виключно, в порядку та на підставах, встановлених Земельним кодексом України, реалізуються повноваження Миколаївської міської ради щодо розпорядження землями.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

Відповідно до статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

Відповідно до статті 3 Водного кодексу України усі водні об'єкти на території України становлять її водний фонд. До водного фонду належать: 1) поверхневі води: природні водойми (озера); водостоки (річки, струмки); штучні водойми (водосховища, ставки) і канали; інші водні об'єкти; 2) підземні води та джерела; внутрішні морські води та територіальне море.

До земель водного фонду згідно зі статтею 4 Водного кодексу України та статтею 58 Земельного кодексу України належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; зайняті гідротехнічними та іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них.

Відповідно до статті 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Таким чином, надавши згоду на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідач фактично здійснює і розпорядження водними об'єктами на цій ділянці.

Позивачем стверджується, що спірна земельна ділянка відноситься до земель загальнодержавного значення.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст