Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 02.10.2014 року у справі №804/4790/14

Постанова ВАСУ від 02.10.2014 року у справі №804/4790/14

27.02.2017
Автор:
Просмотров : 219

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"02" жовтня 2014 р. м. Київ К/800/40645/14

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів: головуючої Юрченко В.П., суддів: Блажівської Н.Є., Сіроша М.В., розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 р.

та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 1 липня 2014 року

у справі № 804/4790/14

за позовом приватного підприємства "Приватна фірма"Расчетно-проектное инженерное бюро гидропневмопроект"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні,-

В С Т А Н О В И В :

Приватне підприємство "Приватна фірма"Расчетно-проектное инженерное бюро гидропневмопроект" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, в якому просило визнати протиправними дії ДПІ по проведенню документальної невиїзної позапланової перевірки Приватного підприємства «Приватна фірма "Расчетно-проектное инженерное бюро гидропневмопроект», за результатами якої складено акт від 28.02.2014р. №30/2204/23048191/92 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПФ «Расчетно-проектное инженерное бюро гидропневмопроект» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період грудень 2013 року-січень 2014 року»; визнати протиправними дії ДПІ щодо коригування (включення) на підставі акту в електронні базі даних «Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» та інших будь-яких електронних базах та Інформаційній системі Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» та систем даних, суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені за грудень 2013р.- січень 2014р.;зобов'язативідповідачавідновитипоказникиподатковоїзвітності.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 р. яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 1 липня 2014 року позовні вимоги задоволено повністю.

Посилаючись на невідповідність висновків судів дійсним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, ДПІ звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувані рішення попередніх інстанцій та відмовити у позові Підприємства в повному обсязі.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне частково задовольнити розглядувані касаційні вимоги з урахуванням такого.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведення зустрічної звірки позивача складено акт від 28.02.2014 № 30/2204/23048191/92 про неможливість проведення зустрічної звірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період грудень 2013 р. - січень 2014 р. У висновку акту зазначено про відсутність об'єктів оподаткування по операціях з придбання робіт (послуг) у підприємств-постачальників, які мають ознаки нереальності здійснення операцій, по яких відсутній факт реального вчинення господарських операцій, та по операціям з продажу цих робіт підприємствм-покупцям.

Правовою підставою проведення зустрічної звірки зазначено п.п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого, - органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок та наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року N 236 затверджено

Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, якими визначено механізми дії податкового органу у разі необхідності здійснення такої звірки.

Відповідно до пункту 4.4 цих Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

Позивач оскаржив дії податкового органу по проведенню зустрічної звірки, внаслідок якої складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки. Тобто, фактично, відповідач не вчиняв жодних дій, оскільки зустрічна звірка не проводилась (що зафіксовано актом та не оспорюється сторонами), а тому в цій частині вимоги позивача є необгрунтованими, оскільки відсутні протиправні дії, як об'єкт судового спору.

З таких підстав, суди першої та апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги про визнання протиправними дій податкового органу щодо проведення зустрічної звірки (з підстав порушення процедури її проведення), ухвалили рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому воно підлягає скасуванню в цій частині.

У той же час слід частково погодитися з правильністю висновків суду апеляційної інстанції щодо правової оцінки дій податкового органу відносно відображення результатів проведених звірок в інформаційній базі «Податковий блок».

Судом апеляційної інстанції встановлено, що на підставі акту від 28.02.2014 № 30/2204/23048191/92 про неможливість проведення зустрічної звірки, податковим органом внесені відповідні зміни до ІС «Податковий блок» по всім контрагентам за перевіряємий період.

Підпунктом 62.1.3 пункту 6.2.1 статті 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.