ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" червня 2016 р. м. Київ К/800/39055/15
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Олендера І.Я. (доповідача), Лосєва А.М., Рибченка А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІВАТ АПК» до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 березня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2015 року,
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІВАТ АПК» (далі - позивач, «ВІВАТ АПК») звернулось до суду першої інстанції із позовом, в якому просило:
- визнати протиправними дії Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області з внесення коригувань до баз даних АС «Аудит», АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, АС «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий блок» в частині зменшення податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ «ВІВАТ АПК», визначених у податковій декларації з податку на додану вартість № 9048472801 від 20.08.2014 року за липень 2014 року;
- зобов'язати Арцизьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів в Одеській області здійснити коригування суми податку на додану вартість в базах даних АС «Аудит», АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, АС «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий блок», шляхом відновлення ТОВ «ВІВАТ АПК» податкового зобов'язання у сумі 2207878 грн. та податкового кредиту у сумі 1815057 грн., задекларованих згідно податкової декларації з ПДВ № 9048472801 від 20.08.2014 року за липень 2014 року.
Правонаступником Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області на час розгляду справи є Арцизька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (далі - відповідач, ДПІ).
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 березня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2015 року, адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії відповідача з внесення коригувань до програмних систем АС «Податковий блок», підсистем: «Аналітична система», «Автоматизована система», «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ГУ ДФС України» в частині зменшення податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ «ВІВАТ АПК», визначених у податковій декларації з податку на додану вартість № 9048472801 від 20.08.2014 року за липень 2014 року;
- зобов'язано ДПІ здійснити коригування суми податку на додану вартість до програмних систем АС «Податковий блок», підсистем: «Аналітична система», «Автоматизована система», «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ГУ ДФС України» шляхом відновлення ТОВ «ВІВАТ АПК» податкового зобов'язання у сумі 2207878 грн. та податкового кредиту у сумі 1815057 грн., задекларованих згідно податкової декларації з ПДВ № 9048472801 від 20.08.2014 року за липень 2014 року
- в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що податкові повідомлення-рішення відповідачем не приймались, а дії відповідача по коригуванню задекларованих податкових зобов'язань податкового кредиту призвели до негативних правових наслідків (у вигляді зміни показників податкових зобов'язань та податкового кредиту), а тому відповідачем порушено права та інтереси позивача, оскільки такі зміни несуть за собою податкові зобов'язання.
Не погоджуючись із рішенням судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить про їх скасування, як таких, що ухвалені із порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. У доводах касаційної скарги зазначає, що наказ та направлення на проведення перевірки вручено директору підприємства під розписку до початку проведення зазначеної перевірки, перевірку проведено з відома та в присутності вказаної особи, що свідчить про правомірність проведення відповідачем зазначеної перевірки. Викладення у зазначеному акті перевірки певних висновків не порушують права чи інтереси особи, не впливають на її суб'єктивні права та обов'язки. Відображення в інформаційних базах даних податкового органу будь-яких розбіжностей в задекларованих платниками податків показниках не тягне за собою зміни в обліковій картці платника податків, щодо узгоджених сум податкового кредиту та податкового зобов'язання, не створюють для платника податків будь-яких юридичних наслідків не змінюють прав та обов'язків, оскільки внесення такої інформації не призводить до коригування (збільшення) податкових зобов'язань платника податків.
Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.
Посадовими особами відповідача проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача щодо підтвердження відомостей, отриманих від осіб, які мали правові відносини з платником податків, за результатами якої складено акт від 16.10.2014 року № 482/22-34922416 «Про результати документальної позапланової перевірки TOB «ВІВАТ АПК» з питань правомірності нарахування податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з TOB «АКВЕН-ІНТЕР» (код ЄДРПОУ 38390117) та ПП «БЕССАРАБІЯ-В» (код ЄДРПОУ 35434347) за період з 01.07.2014 року по 31.07.2014 року за період з 01.07.2014 року по 31.07.2014 року.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було внесено до програмних систем: АС «Податковий блок», підсистем: «Аналітична система», «Автоматизована система», «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ГУ ДФС України» зміни в частині зменшення податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ «ВІВАТ АПК», визначених у податковій декларації з податку на додану вартість № 9048472801 від 20.08.2014 року за липень 2014 року без прийняття податкового повідомлення рішення, що підтверджується листом відповідача від 25.03.2015 року № 2472/9/15-07-10 (т.1 а.с. 121).
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що зазначена касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.
Щодо доводів позивача про протиправність викладення в акті 18.06.2014 року № 488/3-22-08/38038769 певних висновків, суд касаційної інстанції зазначає наступне.
У п. 61.1 ст. 61 ПК України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (пп. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 ПК України).
Відповідно до ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами пп. 72.1.1 п. 72.1 ст. 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.