Повідомлення про підозру є одним із ключових процесуальних документів як для особи, якій вручено це повідомлення, так і для кримінального провадження в цілому. З огляду на те, що повідомлення про підозру визначає подальший статус особи в кримінальному процесі, виникає логічна потреба дослідити механізм і правові підстави оскарження повідомлення про підозру.
15.03.2018 року прийнято Закон України № 2147-VIII від 03.10.2017, яким ч. 1 ст. 303 КПК України доповнено п. 10 та закріплено можливість оскарження повідомлення про підозру. До вказаного часу сторона захисту була позбавлена такого інструменту.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржено повідомлення слідчого, дізнавача, прокурора про підозру після спливу 1 місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або 2 місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, але не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом - підозрюваним, його захисником чи законним представником.
Визначені законом строки оскарження повідомлення про підозру, зокрема заборона подання скарги раніше 2 місяців з дня повідомлення, орієнтують слідчого суддю враховувати тривалість перебування особи в статусі підозрюваного, зокрема виправданість продовження досудового розслідування, виходячи з існуючих для підозри підстав, та причин неухвалення одного з рішень, яким закінчується кримінальне провадження, що передбачені ч. 2 ст. 283 КПК України (ухвала ВАКС від 16.10.2024 у справі № 991/11849/24).
Разом з тим, незважаючи на законодавче закріплення механізму оскарження повідомлення про підозру, ефективність відповідного інструменту викликає питання.
Відповідно до звіту Комісії з проведення зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності Національного антикорупційного бюро України, затвердженого 02.05.2025, з 2020 по 2024 роки 995 особам було повідомлено про підозру. Натомість лише одне повідомлення про підозру було скасовано Апеляційною палатою ВАКС, у зв'язку з врученням його після закінчення строків досудового розслідування.
З аналізу ЄДРСР слідує, що частка задоволених Вищим антикорупційним судом скарг сторони захисту на повідомлення про підозру становить близько 1 %, що значно менше, ніж загальна тенденція судової практики, відповідно до якої у близько 10 % випадків такі скарги задовольняються.
Читайте статтю: Неправомірні дії слідчих під час вручення підозри: чим реально захиститися
Такий незначний обсяг задоволених скарг на повідомлення про підозру зумовлено нижченаведеним.
По-перше, у кримінальному процесуальному законодавстві України відсутній конкретний перелік підстав для скасування повідомлення про підозру.
З системного аналізу положень ст. 276 - 278 КПК України можна дійти висновку про наявність таких підстав для скасування повідомлення про підозру:
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.