Главная Блог Аналитические статьи Статьи Невдала спроба законодавця вирішити питання щодо орендної плати під час карантину

Невдала спроба законодавця вирішити питання щодо орендної плати під час карантину

08.04.2020
Просмотров : 3286

У зв’язку із введенням на території України карантину, встановленням Кабінетом Міністрів України та органами місцевого самоврядування заборон відвідувати заклади освіти та харчування, здійснювати господарську діяльність, яка передбачає приймання відвідувачів у багатьох сферах, настали форс-мажорні обставини, які унеможливили виконання договірних зобов’язань по договорах оренди приміщень.

Читайте статтю: Звільнення наймача (орендатора) від плати за користування майном (оренду) на підставі статті 762 ЦК України або її зменшення

Так, у деяких випадках власники торгівельних центрів, ринків, вимушені закривати належні їм приміщення і тим самим припиняють виконання своїх договірних зобов’язань по наданню приміщень в оренду, а інші - орендарі, через встановлення заборони на здійснення певних видів господарської діяльності не мають можливості використовувати орендовані ними приміщення і відповідно не одержують дохід потрібний для здійснення орендної плати. Зокрема в місті Києві обмежено роботу: закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, у тому числі і на автозаправних станціях); всіх торгівельних закладів, в тому числі з будівельними матеріалами (за виключенням продуктових та господарських магазинів (відділів), аптек); готелів, хостелів; релігійних установ, проведення масових богослужінь, екскурсійних заходів; тимчасово призупинено роботу спортивних комплексів, басейнів, музеїв, бібліотек, закладів побутового обслуговування населення (лазні, СПА салони, салони краси, косметологічні кабінети, кабінети масажу, перукарні, тату салони, тощо); розважальних закладів (дискотек, нічних та комп’ютерних клубів, квест кімнат, тощо)

На сьогодні, вказані питання врегульовані статтею 617 Цивільного кодексу України, відповідно до якої особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили (форс-мажор).

Частинами 4, 6 ст. 762 Цивільного кодексу України, якими встановлено, що наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася.

Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Статтею 218 Господарського кодексу України, згідно з якою суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за певних умов здійснення господарської діяльності.

При цьому, для доведення факту неможливості використання орендарем найманого приміщення через обставини, за які він не відповідає, важливим є те, чи в договорі оренди зазначено що приміщення передається в оренду без обмеження можливих способів його використання, чи навпаки - визначено його цільове використання, зокрема для перукарні, спортзалу, кафе тощо. У випадку, якщо немає обмеження щодо використання приміщення, то доведення факту неможливості його використання буде суттєво ускладнено.

Читайте статтю: Орендна плата під час карантину: платити чи ні?

Набагато краща, якщо можна так висловитися, ситуація для орендарів, які не можуть використовувати орендовані ними приміщення в результаті обмеження роботи торгівельних закладів, зокрема, коли закриваються торгівельні центри, ринки, і орендарі не можуть використовувати наймане приміщення через рішення орендодавця. У таких випадках довести факт неможливості використання приміщення, та при виникненні спору отримати перемогу в суді, орендарю буде значно легше.

У будь-якому випадку доказами неможливості використання орендованих приміщень може бути відповідні довідки та сертифікати Торгово-промислової палати України та її регіональних відділень, рішення органів державної влади та місцевого самоврядування, які встановлюють обмеження, що унеможливлюють використання орендованих приміщень, тощо.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст