Главная Блог Аналитические статьи Статьи Морська арбітражна комісія при Торгово-промисловій палаті України (UMAC)

Морська арбітражна комісія при Торгово-промисловій палаті України (UMAC)

12.04.2021
Просмотров : 7169

Міжнародний морський арбітраж, з одного боку, є частиною правової системи, а з іншого –частиною бізнесу, оскільки він розглядає комерційні відносини. З огляду на це, коли господарюючі суб'єкти укладають договори ремонту, буксирування, перевезення чи інші, сторони обирають договірну підсудність, указуючи в арбітражному застереженні, який суд повинен розглядати справу в разі виникнення спору.

На практиці резиденти здебільшого обирають арбітражний суд, водночас довіряючи розгляд спірних ситуацій і Морській арбітражній комісії при Торгово-промисловій палаті України (UMAC) як особливій формі делегування державою повноважень із вирішення певної категорії спорів, що дає змогу забезпечити відповідні гарантії, на які розраховують сторони.

Морська арбітражна комісія, або, як ще її називають, МАК, функціонує при Торгово-промисловій палаті України з 1994 року та розглядає спори, що виникають у сфері торговельного мореплавства, з урахуванням міжнародних стандартів, а тому користується в бізнесу незмінною популярністю завдяки властивим їй:

  • якості, оскільки склад арбітрів і секретаріат МАК направлено на побудову довіри під час розгляду спору, яка полягає, зокрема, в якості проведення засідань та документообігу;
  • чесності – оскільки МАК має бути комфортною для кожного, вона орієнтована на чесний і професійний розгляд справ, через те що в арбітражі чесне ім'я є головним;
  • процесуальному моменту, тому що МАК вирішує спори, які випливають із договірних та інших цивільно-правових відносин, що виникають із торговельного мореплавства незалежно від того, чи є сторонами таких відносин суб'єкти українського та іноземного або лише українського чи тільки іноземного права;
  • конфіденційності. Це безумовна перевага для більшості користувачів, оскільки, на відміну від розгляду справи в державному суді, рішення МАК не публікують.

Підписуючи арбітражне застереження та звертаючись до арбітражної установи, сторони обирають не тільки арбітрів, дату, час, а й "місце арбітражу" (seat of arbitration). І головним є те, що Морська арбітражна комісія при Торгово-промисловій палаті України, як і інші арбітражні установи, нікого не судить, навпаки, функція МАК – мирити.

МАК самостійно вирішує питання про наявність або брак у неї компетенції розглядати переданий на її розгляд спір. Зокрема, у випадках, коли одна зі сторін заперечує проти такого розгляду через брак або недійсність відповідної угоди. Отже, третейська угода, укладена як застереження в договорі, має бути розглянута, якщо не залежить від інших умов договору.

МАК є самостійною постійно діючою арбітражною установою (третейським судом), що здійснює свою діяльність відповідно до Закону України "Про міжнародний комерційний арбітраж", зі своїм постійним місцезнаходженням у м. Києві, має печатку зі своїм найменуванням українською та англійською мовами й зображенням якоря та терез правосуддя.

Правовий статус Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України (UMAC), тобто її правосуб'єктність, організацію діяльності, компетенцію, встановлено:

  • Законом України "Про міжнародний комерційний арбітраж" від 24.02.94;
  • Положенням про Морську арбітражну комісію при Торгово-промисловій палаті України (додаток 2до ЗУ "Про міжнародний комерційний арбітраж");
  • Регламентом Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України.

Арбітражний розгляд справ у МАК здійснюють відповідно до Регламенту. Ба більше, варто зазначити: якщо сторони домовилися про передачу спору до МАК, вони ipso facto вважаються такими, що погодилися письмово на застосування Регламенту МАК.

До того ж у тих випадках, коли сторони домовилися про розгляд спору відповідно до цього Регламенту, але не зазначили арбітражну установу чи неточно/неповно вказали найменування МАК, вважається, що сторони погодилися на передачу спору на розгляд МАК.

Положенням про Морську арбітражну комісію при Торгово-промисловій палаті України, яке є додатком № 2 до Закону України "Про міжнародний комерційний арбітраж" від 24.02.94,передбачено, що Морська арбітражна комісія вирішує спори, які випливають із договірних та інших цивільно-правових відносин, що виникають із торговельного мореплавства, незалежно від того, чиє сторонами таких відносин суб'єкти українського та іноземного чи лише українського чи тільки іноземного права. Зокрема, МАК вирішує такі спори:

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст