З черговою вітчизняною реформою в розділі «Правосуддя» Конституції України з'явилася нова норма: «Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення» (ст. 1312). Цим положенням Основного Закону запроваджується обмеження на представництво в суді юристами без адвокатського свідоцтва або так звана адвокатська монополія. Однак, враховуючи уточнення в перехідних положеннях, цей процес відбуватиметься поступово та з певними винятками.
З 01.01.2017 р. це нововведення вже діє для представлення інтересів у Верховному суді та в судах касаційної інстанції, а отже, локомотив реформи рухається вперед. Важливим є той момент, як у цьому випадку діятимуть практикуючі юристи (але поки що не адвокати), поза дискусіями щодо доцільності/недоцільності норми та скаргами на обмеження у доступі до професії.
«Юридична Газета» робить спробу описати ситуацію, що склалася, з позиції молодих українських правників, які мають різний правовий досвід та міркування щодо питання виключного судового представництва адвокатами та процедури отримання адвокатського свідоцтва. Мета цієї статті – не апелювати до певної думки, а розповісти про вітчизняну реальність, практичні моменти отримання документа та особистий досвід юристів, які вже склали чи мають намір невдовзі скласти кваліфікаційний іспит. Сподіваємося, що ця «інструкція» певним чином допоможе іншим зробити свій вибір «за» чи «проти» отримання адвокатського свідоцтва.
Користуйтесь консультацією: Оподаткування адвокатської діяльності
Моє рішення – адвокатура: практичні моменти
Для молодого юриста Олени Гаврилової, яка має за плечима вже кілька років юридичного стажу, бажання працювати саме в адвокатурі – основна мета отримання свідоцтва. Процес від пункту «А» (обрання КДКА за місцем реєстрації та подача заяви на допуск) до пункту «Я» (отримання адвокатського свідоцтва) у її випадку тривав 9 місяців. Подача документів відбулась у кінці березня 2016 р., а вже на початку січня 2017 р. вона отримала адвокатське свідоцтво.
Матеріальна частина процедури, як відомо, прописується відповідним Порядком за рішенням РАУ. Ми вирішили розпитати новоспеченого адвоката про практичні аспекти отримання свідоцтва, а також про моменти, які можна було б вдосконалити.
Отже, найперше – це підготовка необхідних документів. Цікаво, що крім нотаріально завірених копій документів про освіту, підтвердження стажу роботи, оригіналів довідки про відсутність судимості та медичної довідки з психдиспансеру, необхідно також подавати довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за час роботи. Це потрібно для того, щоб підтвердити (зокрема, довідкою з Пенсійного фонду), що ти офіційно працював/-ла. За словами О. Гаврилової, документи можна зібрати за тиждень, а потім – з'ясувати графік засідань КДКА в регіоні. У м. Хмельницькому, де вона складала іспит, такі засідання (як і проведення екзаменів) відбуваються один раз на місяць (хоча на сьогодні, у зв’язку зі значним попитом, засідання відбуваються частіше). Тут вже мотивація «встигнути все» виходить на перше місце.
«Практична проблема була з довідкою про несудимість, отримання якої вимагає чимало часу, якщо робити її самостійно. Однак існують компанії, які пропонують послуги зі швидкого отримання цього документа. Також є окремі питання щодо підтвердження юридичного стажу. Всі знають про врахування досвіду лише після отримання повної юридичної освіти, тобто після отримання диплома магістра чи спеціаліста (як було раніше). У мене склалася інша ситуація. Потрібно було підтвердити стаж роботи юрисконсультом в державному органі. Для цього, крім трудової книжки, довелося надати копії посадових інструкцій», – розповідає юрист. При цьому особи з досвідом роботи на посаді помічника адвоката мають подати на розгляд КДК відповідні документи й отримати свідоцтво без проходження стажування. Виходить, якщо плануєш отримувати власне свідоцтво, то вигідніше працювати помічником адвоката.
Всі документи претендента на адвокатське свідоцтво приймаються КДКА приблизно за півгодини, а вже на засіданні комісії (якщо документи визнаються достатніми) приймається рішення про допуск до екзамену та призначення дати його проведення у двох частинах (письмовій та усній). Варто зазначити, що деякі КДКА проводять один спільний іспит, надаючи по 3 години на кожну з частин, а деякі проводять окремо два іспити. Логіка тут така: якщо отримуєш хороший результат на першому, тоді складаєш другий.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.