Здійснення господарської діяльності в Україні є не лише ризикованим з економічної точки зору, а й покладає велику відповідальність на керівника підприємства, у тому числі й кримінальну. Керівник підприємства є не лише особою, що здійснює представництво підприємства перед іншими юридичними особами, а і суб’єктом, який несе відповідальність за неправомірні дії.
Дана стаття присвячена кримінальній відповідальності саме керівника підприємства, яка визначена на сьогодні у законодавстві України. Керівник (директор) будь-якого підприємства виконує наступні функції: представляє підприємство перед іншими особами (держава, юридичні та фізичні особи); укладає від імені підприємства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії; може письмово доручати виконання своїх обов'язків іншій особі. Повноваження керівника підтверджуються наказом та Випискою або Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Коритуйтесь консультацією: 10 прав при затриманні чи арешті які має знати кожен
Законодавство України не містить визначення керівника чи директора, у Законі України «Про господарські товариства» згадується така посада як директор. У КК України під поняттям «керівник» (директор) підприємства» розуміється службова особа, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представника, а також постійно чи тимчасово обіймає на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконує такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважною службовою особою підприємства, установи, організації (ч. 3 ст. 18 КК України).
Більш конкретне визначення міститься у розділі ХІV-I КК України «Заходи кримінально-правового характеру щодо юридичних осіб» де у примітці до ст. 96-3 визначено, що під уповноваженими особами юридичної особи слід розуміти службових осіб юридичної особи, а також інших осіб, які відповідно до закону, установчих документів юридичної особи чи договору мають право діяти від імені юридичної особи.
У кримінальному праві керівник підприємства розуміється як спеціальний суб’єкт злочину, а тому й тлумачиться за допомогою поняття «службова особа». Кримінальна відповідальність керівника підприємства передбачена різними складами злочинів, які можна розподілити на групи: злочини у господарській сфері; злочини у сільськогосподарській сфері, злочини у сфері службової діяльності.
Пользуйтесь консультацией: Высокопрофессиональные адвокаты по уголовным делам
Найпоширенішими злочинами у господарській сфері є: фіктивне підприємництво (ст. 205 КК України); підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи (ст. 205-1 КК України); ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України); ухилення від сплати ЄСВ та страхових внесків (ст. 212-1 КК України); доведення до банкрутства (ст. 219 КК України); порушення трудового законодавства (ст. 172, 173, 175 КК України). Особливості відповідальності керівника у даних злочинах залежить від дій 3-іх осіб, зокрема власника чи бухгалтера підприємства. Неправомірні дії власників підприємств іноді призводять до того, що замість них до відповідальності притягують керівника підприємства. Відповідальність власника передбачена лише в одній статті КК України 219.
Слід зазначити, що нещодавно КК України був доповнений новою статтею 218-1 щодо відповідальності власників банку. Такі зміни були внесено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності пов’язаних із банком осіб» від 02.03.2015 р. №VIII. Нововведення вважаємо позитивними та такими, що створюють передумови щодо відповідальності саме власників підприємств, установ, організацій, які здійснюють порушення законодавства України.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.