Главная Блог Аналитические статьи Статьи Інтеграція та інновації: шлях розвитку Реєстру судових рішень

Інтеграція та інновації: шлях розвитку Реєстру судових рішень

23.10.2024
Просмотров : 312

Огляд ключових аспектів цифровізації судових рішень, ролі штучного інтелекту та планів модернізації до 2025 року.

120 мільйонів судових рішень оприлюднено в ЄДРСР. Саме таку кількість вироків, постанов, ухвал, судових наказів та інших процесуальних документів у вільному доступі для громадян оприлюднено на сьогодні у Єдиному державному реєстрі судових рішень. В межах державної програми цифровізації до кінця 2025 року ДСА України наразі має нову амбітну ціль та шукає фінансування для суттєвого та якісного оновлення функціоналу Реєстру судових рішень.  

Як розвивався Реєстр

 ЄДРСР був впроваджений згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005. Ця унікальна державна інформаційна система, яка забезпечує збирання, облік, реєстрацію, накопичення, зберігання, захист, пошук та перегляд електронних примірників судових рішень та окремих думок суддів, була призначена для публікації судових рішень судів України, крім тих, що містять інформацію, що є державною таємницею та інших документів, доступ до яких обмежено. Наприклад, постанови слідчого судді, рішення щодо неповнолітніх, усиновлення, банківської таємниці тощо. Наразі діють також і обмеження через введення в Україні воєнного стану.

З 2006 було здійснено важливі кроки щодо забезпечення повного доступу до судових рішень, запроваджено  додаткові пошукові функції, такі як пошук за категорією, номером справи чи судовою інстанцією, а потім і повнотекстового пошуку за рішеннями. Історичні події в країні змінювали і запит на відкритість суду. Після Революції Гідності, наприклад, суди зобов’язали публікувати всі рішення у ЄДРСР, включаючи ухвали і постанови. У 2016  році, зокрема, реалізовано можливість автоматичної публікації судових рішень.

З 2018 року розпочато вкрай важливі процеси з інтеграції Реєстру з іншими державними реєстрами. У 2022 році модернізовано інтерфейс для відкриття на мобільних пристроях.

До речі, вперше штучний інтелект був застосований в електронному судочинстві саме в ЄДРСР. ШІ і зараз використовується для первинного знеособлення судових рішень. 

У 2023 році розроблено і у 2024 році запроваджено в промислову експлуатацію модуль автоматизованої взаємодії, що дозволив створювати взаємодії ЄДРСР з іншими системами за лічені хвилини. Таким чином, рішення передаються в наступні системи: Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державний реєстр актів цивільного стану громадян, Єдиний реєстр засуджених та осіб, узятих під варту, Автоматизована система «Банкрутство та неплатоспроможність», Єдиний державний реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, Єдиний державний веб-портал електронних послуг, Єдина інформаційна система соціальної сфери, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Інформаційно-аналітична платформа електронної верифікації та моніторингу.

І з них тільки у 2024 році реалізовано інтеграцію з такими реєстрами даних як Автоматизована система «Банкрутство та неплатоспроможність», Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Інформаційно-аналітична платформа електронної верифікації та моніторингу, Єдиний реєстр засуджених та осіб, узятих під варту.

До кінця року заплановано інтегрувати передачу рішень у реєстри МТСБУ, Держгеокадастр, НАЗК та СБУ.

Що суттєво дозволило прискорити надання такої інформації у системи, для яких вона була критично важливою для їх роботи, та економити ресурси на створення таких взаємодій.

Що показав аудит ЄДРСР?

Цифрові технології, що стрімко розвиваються, примусили подивитися прискіпливо і на наявний функціонал ЄДРСР. Минулого року за підтримки міжнародних партнерів на запит ДСА України було проведено технічний аудит ЄСІТС, а у 2024 році – функціональний аудит ЄСІТС.

Сьогодні від користувачів часто можна почути, що система довго завантажується, доводиться декілька разів звертатися до пошуку. Проблема ж криється у застарілих технологіях, які прийшов час змінювати. Наприклад, згідно з висновком міжнародної консалтингової компанії «CIVITTA» (Республіка Естонія) в особі регіонального представництва в Україні ТОВ «Сівітта Україна», за результатом проведеного технічного IT-аудиту ЄСІТС, з чим погодилася і Постійна комісія Вищої ради правосуддя з питань ЄСІТС, поточне програмне забезпечення Реєстру не оптимізоване. Проблеми з великими файлами індексації здійснюють надмірне навантаження на сервери. Додавання серверів не вирішує проблеми навантаження, а лише призводить до нераціонального використання ресурсів.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст