Главная Блог Аналитические статьи Статьи Форс-мажор як підстава звільнення від відповідальності

Форс-мажор як підстава звільнення від відповідальності

28.03.2022
Просмотров : 3769

24 лютого 2022 року здійснення підприємницької діяльності розпочалось в нових воєнних умовах, які звісно негативно вплинули на порядок виконання договірних зобов’язань.

Саме зараз, як ніколи, став актуальним розділ у договорах, який, за звичай вважали лише формальною необхідністю, - розділ з приводу застування форс-мажорних обставин як підстави звільнення від відповідальності за не виконання договірних відносин.

Хоч сторони договору вільні у визначенні обставин непереборної сили, однак досить рідко вони виходять за межі обставин визначених звичаями ділового обороту.

В українському законодавстві перелік форс-мажорних обставин містить в ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України», до яких віднесено наступні: надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха.

Відповідно до цієї ж норми Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини.

В той же час, в даних умовах - неоголошеної війни в Україні, Торгово-промислова палата України прийняла безпрецедентне рішення, яким 28 лютого 2022 року відразу для всіх засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) військової агресії РФ. Дане рішення до того ж було розміщено у відкритому доступу на офіційному сайті ТПП України.

https://ucci.org.ua/uploads/files/621cba543cda9382669631.pdf

Таке рішення ТПП України значно спростило процедуру засвідчення форс-мажорних обставин та їх застосування на практиці у договірних відносинах, оскільки воно розміщено на сайті та може бути вільно надано сторонами договору, які тепер не зобов’язані самостійно ініціювати питання отримання сертифікату та відповідно звільнені від обов’язку самостійного доведення та надання доказів настання обставин непереборної сили.

Варто також відзначити, що рішення ТПП України від 28 лютого 2022 року відразу стосується засвідчення форс-мажорних обставин як для договорів, так і для податкових зобов’язань.

Наслідки встановлення та тривалості дії форс-мажорних обставин, знову ж таки можуть бути по-різному визначені в конкретних договорах, однак загальним правилом це може призводити до припинення договірних відносин, а також може бути використано як підставу для звільнення від застосування санкцій.

Так, відповідно до ст. 607 ЦК України зобов'язання припиняється неможливістю його виконання у зв'язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст