Главная Блог Аналитические статьи Legal Tech Діджиталізація адвокатури: як впровадження інновацій зробило українських адвокатів однією з найпрогресивніших спільнот у Європі

Діджиталізація адвокатури: як впровадження інновацій зробило українських адвокатів однією з найпрогресивніших спільнот у Європі

23.08.2019
Автор:
Просмотров : 3083

Останнім часом у загальнополітичному порядку денному актуалізувалася дискусія про необхідність прискорити перехід державних органів на цифрові технології. Йдеться про адміністративні послуги, реєстри, роботу зі зверненнями та запитами тощо. Наприкінці липня було підписано президентський указ № 558/2019, який передбачає кроки щодо поліпшення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг.

У судовій системі комп’ютеризація відбувається в рамках кількох великих проектів, які покликані забезпечити електронний доступ до правосуддя. Найбільш комплексне рішення — це Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС), яка офіційно стартувала з 1 березня цього року. Великий перспективний проект зіткнувся з багатьма труднощами, частина яких неминуче виникає в роботі бюрократичних структур держорганів. Проте, реалізація цього проекту не може бути скасована, оскільки існування ЄСІТС передбачено новими процесуальними кодексами.

Введення електронного судочинства було передбачено таким пріоритетом судової реформи, як підвищення ефективності правосуддя. У Стратегії реформування судоустрою, судочинства і суміжних правових інститутів на 2015−2020 роки детально було прописано завдання переходу до інформаційних систем для надання більшої кількості послуг «електронного правосуддя». Це і документообіг, і менеджмент, і електронні повідомлення, виклики, електронні платежі, аудіо- та відеофіксація засідань і так далі і тому подібне. Реформа торкається і механізму розподілу справ у судах. У практичному аспекті, поетапне впровадження інструментів «електронного правосуддя» дозволить звертатися до суду, платити судовий збір, брати участь у процесах і отримувати необхідну інформацію та документи електронними засобами. Законодавцем передбачено, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання державного і комунального секторів економіки повинні зареєструвати в системі ЄСІТС офіційні електронні адреси.

Традиційно, в процесі впровадження інновацій приватні інституції випереджають державу. Адвокатура, реформована в 2012 році в недержавний незалежний і самоврядний інститут, адаптувала десятки технологічних рішень, які спрощують доступ громадян до правової допомоги та націлені на професійну адвокатську спільноту.

Найвідоміший і наймасштабніший ІТ-продукт — Єдиний реєстр адвокатів України (ЄРАУ). Згідно із профільним законом, забезпечує ведення ЄРАУ Рада адвокатів України. Реєстр розміщений на офіційному сайті Національної асоціації адвокатів і є єдиною офіційною базою інформації про всіх українських адвокатів (нині — це понад 50 тисяч осіб).

Крім закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ЄРАУ згадується в Кримінальному процесуальному кодексі: передбачено, що захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесені до ЄРАУ або в його профілі є позначка про зупинення права на адвокатську діяльність. Таким чином, статус ЄРАУ був посилений під час реформування процесуального законодавства і реалізації конституційних змін про так звану «адвокатську монополію». Реєстром користуються судді, правоохоронні органи для підтвердження статусу захисника, а звичайні громадяни можуть знайти в цій базі професійного адвоката з чинним правом на заняття адвокатською практикою. Розуміючи унікальність цього реєстру, адвокатура з 2012 року постійно інвестувала в його розвиток. Зараз профіль кожного адвоката в офіційному реєстрі містить не тільки базову інформацію, визначену профільним законом, а й додаткові дані про професійні досягнення, готовність адвоката надавати правову допомогу pro bono, посилання на профіль у Фейсбуку і актуальні контакти самого адвоката, прізвища його помічників. Якщо адвокат порушував правила адвокатської етики, у його профілі обов’язково вказуються вжиті щодо нього заходи дисциплінарної відповідальності — попередження, зупинення адвокатської діяльності на певний період або остаточне виключення з професії. Це відкрита інформація, яка вноситься дуже оперативно і доступна звичайним користувачам реєстру. Така процедура є гарантією конституційного права громадян на професійну правову допомогу.

Нині ЄРАУ є надійно захищеним інформаційним ресурсом із дворівневою системою внесення даних, і ми бачимо його як готовий компонент «Електронного суду». Цю ініціативу адвокатури вже обговорювали на публічних заходах за участю представників органів судової влади і міжнародних партнерів з USAID, яке надає технічну та експертну допомогу переходу судочинства в Україні на єдину онлайн-платформу.

Із ЄРАУ пов’язані професійні сервіси для адвокатів, які створені для того, щоб знизити бюрократичне навантаження на органи адвокатського самоврядування, і мінімізувати «паперову» складову адвокатської діяльності. З початку цього року адвокати як професійні користувачі реєстру отримали можливість створювати онлайн-кабінет на сайті єдиної професійної організації — НААУ. Кожен адвокат, зареєструвавшись, може скористатися сервісом, який спрощує організаційну роботу і дозволяє оплачувати щорічні внески, доповнювати певну інформацію про себе в ЄРАУ, автоматизувати облік балів підвищення кваліфікації. Через кілька місяців після запуску цього сервісу НААУ запустила онлайн-генерацію ордерів на надання правової допомоги. Цей сервіс вже працює, і повністю замінить ордерні книжки старого зразка з початку 2022 року; нині адвокати можуть користуватися і електронними, і паперовими зразками, а обидва види документа є валідними.

Другий масштабний проект переведення повноважень адвокатського самоврядування в онлайн — реформа підвищення кваліфікації і доступу в професію. Проведення кваліфікаційних іспитів, стажування та видача свідоцтв про право на заняття адвокатською діяльністю віднесені законом до автономних повноважень органів адвокатури. Держава впливає на цей процес тільки на рівні законодавства — правила встановлює Верховна Рада. Далі вищими органами адвокатського самоврядування деталізуються всі процедури і встановлюються стандарти і програми іспитів і стажування, а безпосередньо прийняття в професію організовують регіональні кваліфікаційно-дисциплінарні палати і ради адвокатів регіонів. Із введенням виняткового права адвокатів на представництво в судах, із зростанням престижу юриспруденції кількість охочих стати адвокатами відчутно зростає, як посилюються і вимоги до професійного рівня адвокатів. Ця професія передбачає постійний процес навчання, а підвищення кваліфікації є обов’язком, відповідно до закону.

На цей момент Рада адвокатів своїм рішенням запровадила єдину онлайн-платформу підвищення кваліфікації. На одному ресурсі містяться дані про всі заходи, всіх операторів підвищення кваліфікації по всій країні. Система передбачає онлайн-реєстрацію адвокатів на всі заходи, фіксацію фактичної присутності на семінарах, зворотний зв’язок у вигляді онлайн-тестування на знання матеріалу семінару та автоматичне нарахування отриманих балів через кабінет адвоката в системі.

Аналогічно онлайн відбувається акредитація та сертифікація заходів і лекторів. Отже, процедура підвищення кваліфікації уніфікована на підставі принципів прозорості, відкритості та високих стандартів навчання, до того ж не порушено баланс повноважень центр-регіони всередині самої адвокатури. Платформу розробили без залучення державних коштів і грантової допомоги. Вона стала однією з найбільш комплексних реформ адвокатури, реалізованої на базі чинного закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Аналогічний проект очікує і процедуру стажування, яка є практичним етапом підготовки до професії для тих, хто успішно склав теоретичний іспит. Платформа об'єднає стажистів, керівників стажування, ради адвокатів регіонів, які за законом відповідальні за організацію стажувань. В онлайн перейдуть звіти про стажування, що заблокує можливості списування звітів і подання їх заднім числом. Сама процедура, таким чином, перестане бути формальністю і простим «перечікуванням» півроку від іспиту до отримання свідоцтва на право займатися адвокатською діяльністю.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст