Верховна Рада України прийняла закон, що передбачає обов'язкову аудіо- та відеофіксацію обшуку. Тепер у підприємців буде менше проблем із крадіжками грошових коштів, смартфонів, кредиток під час обшуків. Закон зобов'язує слідчого та прокурора фіксувати усі обшуки, незалежно від статусу особи чи місця проведення обшуку. Якщо немає аудіо- чи відеозапису, то усі здобуті докази прокурор не зможе використати у суді.
Раніше слідчий сам вирішував, чи допускати адвоката до обшуку. У 99% адвоката не допускали, щоб забезпечити слідчому свободу дій. Без адвоката можно спокійно вилучити будь-яке майно або ж не вписати вилучене майно у протокол обшуку. Але тепер підприємець може виликати адвоката на місце обшуку і слідчий зобов’язаний допуститити захисника. Якщо слідчий порушить закон і не допустить адвоката до обшуку, а адвокат доведе це у суді, усі здобути докази визнають недійсними.
Суд задовольняє 90% клопотань слідчих та прокурорів про проведення обшуку. Фактично діяв конвеєр: прокурор підписував низку клопотань про проведення обшуку, а суд через брак часу, не розбираючись, надавав дозвіл на обшук. Таке стало можливим тому, що аудіофіксації процесу не було і суддя міг «за раз» розглянути десяток подібних клопотань. Однак тепер аудіо- і відеофіксація будь-якого процесу є обов’язковою. Відтепер прокурор зобов’язаний доводити необхідність проведення обшуку/доступу до документів/арешту майна у судовому засіданні.
ВАЖЛИВО! Відеофіксація судового розгляду стане обов’язковою лише з 1 січня 2019 року.
Раніше після повідомлення про злочин заявник і гадки не мав, чи розпочав слідчий кримінальне провадження. Тепер він отримуватиме витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, який містить багато корисної інформації: номер кримінального провадження; анкетні дані слідчого та прокурора, які відповідальні за розслідування; фабулу кримінального правопорушення; попередню правову кваліфікацію. Заявнику більше не потрібно буде годинами видзвонювати в поліцію чи прокуратуру, щоб дізнатись базову інформацію. Крім того, із витягом з ЄРДР заявнику легше оскаржити бездіяльність слідчого чи прокурора.
Слідчий зобов’язаний допустити адвоката до проведення обшуку на будь-якій стадії. Раніше часто було інакше: слідчий починав обшук, а адвокат прибував на місце його проведення вже у процесі складання протоколу обшуку та вилучення майна. Слідчий відмовляв захиснику у допуску на місце обшуку, оскільки адвоката не було на початку проведення процесуальної дії.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.