Главная Блог Новости Буде новий закон: запроваджуємо комплексний підхід до боротьби з домашнім насильством

Буде новий закон: запроваджуємо комплексний підхід до боротьби з домашнім насильством

20.11.2016
Просмотров : 2643

Сьогодні, 17 листопада 2016 р., Верховна Рада України 238 голосами прийняла за основу проект Закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Це свідчить про підтримку зусиль Мінсоцполітики в реформуванні системи реагування на випадки домашнього насильства. Будучи першою серед держав пострадянського простору, яка прийняла подібний закон («Про попередження насильства в сім’ї» від 15.11.2001), Україна так і не змогла повністю впоратись зі своїм обов’язком захисту громадян від домашнього насильства.

Аналізуйте судовий акт: СУД: Раз немає грошей за вчинення насильства у сім’ї - 60 годин громадських робіт, відповідно до ст. 173-2 КУпАП (Постанова суду від 10 листопада 2016р.)

Представляючи законопроект, заступник Міністра соціальної політики Наталія Федорович наголосила, що домашнє насильство є однією з найбільш гострих соціальних проблем в Україні, від якої не застраховний жоден українець. Проте, як свідчить практика, переважно від домашнього насильства страждають найбільш вразливі верстви населення: жінки і діти, Щороку фіксується близько 100 тисяч звернень з приводу домашнього насильства. В 2015 р. зафіксовано 103 101 звернення, з них 86,9 % – від жінок. Серед загальної кількості звернень у 2016 р. 88% (62080 звернень) надійшли від жінок, 11% (7813 звернень) – від чоловіків, від дітей – 0,9% (598 звернень). Але навіть ці дані не є показовими, оскільки насильство є латентним явищем, факт якого в більшості випадків замовчується – згідно з результатами нещодавніх опитувань населення лише 32% постраждалих від домашнього насильства звертались по допомогу.

Вона підкреслила, що діти страждають не лише від насильства по відношенню до себе, а й спостерігаючи за насильством у своїй сім’ї, переносячи цей негативний досвід у власне життя в майбутньому. Пережите у дитинстві насильство прямо пов’язане із частотою, з якою дорослі вдаються до нього у власній сім'ї: 21% тих, хто у дитинстві зазнавав насильства, також застосовують його до своїх дітей. Майже кожен третій опитаний стверджує, що виховання дітей в сім'ї не може бути ефективним без фізичного насильства.

Згадайте новину: Ревнивець-рецидивіст погодився їхати у відділок із «такою гарною поліцейською»

«Всі положення, які покладені в основу законопроекту «Про запобігання та протидію домашньому насильству», повністю узгоджуються зі світовими та європейськими підходами», підкреслила Н. Федорович, Його метою є впровадження комплексного підходу до боротьби з домашнім насильством та побудова ефективної системи захисту та надання допомоги постраждалим особам..

По-перше, це гармонізація положень чинного законодавства України, зокрема, шляхом змін до 9 чинних нормативно-правових актів, передусім, Кодексу України про адміністративні правопорушення – нова редакція статті 173-2 щодо притягнення до відповідальності за вчинення домашнього насильства, Цивільного процесуального кодексу України – запропоновано окрему главу, яка регулює винесення судом обмежувального припису кривднику, Закону України «Про судовий збір»; в законодавстві Ураїни мають з’явитись нові інститути «термінового заборонного припису» та «обмежувального припису»; вводяться додаткові гарантії захисту прав постраждалих; запроваджується цивільно-правовий захист постраждалих від домашнього насильства.

Вспомните новость: Вот как поступают с насильниками в разных странах мира

По-друге, передбачено розширення кола суб’єктів, які вчиняють та потерпають від домашнього насильства, зокрема, через заміну «насильства в сім’ї» на більш широке поняття «домашнє насильство». Згідно з чинним Законом, це коло значно вужче, ніж є на практиці. Мова ведеться, наприклад, про те, що відсутній захист осіб (в більшості випадків ними є жінки), які потерпають від переслідувань та протиправних дій з боку колишнього подружжя, оскільки ця категорія кривдників не належить до кола осіб, визнаних Законом України «Про попередження насильства в сім’ї» членами сім’ї. Проте згідно з опитуваннями, проведеними в Україні протягом останніх років, у більшості випадків фізичне (40%) або сексуальне (27%) насильство здійснюють чоловіки або партнери, які проживають з жінкою.

На жаль, навіть за наявності відповідної статті Кримінального кодексу України (щодо погрози вбивством) в справах, якщо такі порушуються, не фігурує насильство в сім’ї, а іноді можна зустріти так звану «наявність неприязних стосунків», що не враховує багато аспектів домашнього насильства.

Саме практика реалізації Закону України «Про попередеження насильства в сім’ї» засвідчила потребу у встановленні чіткого переліку суб’єктів вчинення домашнього насильства, до яких вже будуть належати не лише члени сім’ї, але й колишнє подружжя, деякі інші родичі незалежно від факту їхнього спільного проживання (діб/баба, брати/сестри, опікуни, піклувальники та особи, які перебувають або перебували під опікою, піклуванням, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають у сім’ях патронатних вихователів).

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст