Главная Блог Консультации от юристов Блогер – коли реєструвати ФОП?

Блогер – коли реєструвати ФОП?

04.04.2024
Просмотров : 2948

Переваги спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності є причиною реєстрації блогером ФОП. При цьому, не всі категорії доходів можна отримувати на спрощеній системі оподаткування. Тому, рішення блогера реєструвати чи не реєструвати ФОП залежить від джерел і категорій отримуваних ним доходів.

Що дозволить блогеру офіційна реєстрація як ФОП на спрощеній системі оподаткування?

  1. Використовувати переваги спрощеної системи оподаткування.
    Для ФОП, що перебувають на третій групі єдиного податку – не платників ПДВ, встановлена ставка 5% єдиного податку проти 18% податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та 1,5% військового збору (далі – ВЗ), встановлених для фізичних осіб. Отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані доходи фізичної особи – платника єдиного податку, не включаються до складу доходу фізичної особи. Це призводить до економії на податках в розмірі 14,5% з сукупного доходу.
  2. Дозволяє простіше взаємодіяти із замовниками контенту чи реклами (компаніями).
    Якщо українська компанія виплачує дохід фізичній особі (не ФОП), така компанія виконує функції податкового агента та утримує 18% ПДФО та 1,5% ВЗ, а залежно від обставин – і 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ), при проведенні такої виплати, або іншими словами – сплачує податки у джерела виплати за фізичну особу. Стосовно виплат від закордонних компаній на користь фізичних осіб – резидентів України, розмір податків у джерела виплати (withholding tax) буде різнитися в залежності від юрисдикції. Натомість контрактуючись із ФОП-блогером, відносин податкового агентства у компаній не виникатиме, а відповідно замовник не буде сплачувати податки за фізичну особу.
  1. Вести діяльність законно.
    Якщо у блогера є стабільний дохід від рекламодавців – це може кваліфікуватися як господарська діяльність. За провадження діяльності без реєстрації або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності – передбачена адміністративна відповідальність (штраф від 17 000 до 34 000 гривень з конфіскацією (або без такої) отриманих коштів).
  2. Сплата мінімального ЄСВ.
    Здійснюється для нарахування стажу та доступу до окремих видів соціальної допомоги. Проте, на період дії воєнного стану та 12 місяців після його припинення або скасування сплата ЄСВ є добровільною.

Дохід та сценарії монетизації блогу

Сценарій 1: «Рекламні інтеграції та контент на замовлення»

Це найбільш простий та прозорий сценарій монетизації блогу. Винагороду можна отримувати на ФОП. При цьому сценарії у блогера є замовник резидент чи нерезидент України, з яким укладається господарський договір. Слід звернути увагу на: (1) предмет договору, та (2) наявність у ФОП необхідних КВЕД на момент укладання договору в реєстрі платників єдиного податку (можна перевірити через електронний кабінет платника).

Для рекламних послуг ФОП-блогер, як правило, використовує наступні КВЕД: КВЕД 73.11 «Рекламні агентства»; КВЕД 73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації»; КВЕД 73.20 «Дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки»; КВЕД 82.30 «Організування конгресів і торговельних виставок».

Також, залежно від виду діяльності блогера, можна розглянути наступні КВЕД: КВЕД 59.11 «Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм»; КВЕД 59.12 «Компонування кіно- та відеофільмів, телевізійних програм»; КВЕД 63.12 «Веб-портали»; КВЕД 63.99 «Надання інших інформаційних послуг»; КВЕД 74.20 «Діяльність у сфері фотографії»; КВЕД 74.30 «Надання послуг перекладу»; КВЕД 90.03 «Індивідуальна мистецька діяльність».

Оплату потрібно отримувати на банківські «бізнес» рахунки ФОП. Приймати оплату на картку чи рахунок фізичної особи забороняється. Отримувати оплату від нерезидентів та надсилати їм платежі, використовуючи небанківські установи, ризиковано з огляду на позицію податкових органів України.

Сценарій 2: «Дохід від YouTube»

Дохід від YouTube включає дві складові: винагороду за розміщення реклами та авторську винагороду. Розберемо по черзі.

ФОП на спрощеній системі оподаткування не може отримувати роялті, тобто плату використання або надання права на використання об’єктів права інтелектуальної власності.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст