Нині проблема арештів рахунків громадян у зв’язку з наявністю комунальних боргів набула особливої актуальності. У даній статті досліджено проблему арештів банками рахунків боржників через комунальні борги, а також визначено алгоритм зняття таких арештів.
Питання №1: Чи можуть банки позбавити боржників у користуванні банківськими рахунками через комунальні борги?
Відповідь: Громадяни не позбавляються, а лише частково обмежуються у користуванні коштами на рахунках за наявності боргів і не лише комунальних. Такі обмеження відповідають діючому законодавству, а саме пункт 7 частини 3 статті 18 Закону України “Про виконавче провадження” (далі - Закон).
Питання №2: Чи є перебування особи у реєстрі боржників підставою для накладення арешту на рахунки?
Відповідь: Банки на власний розсуд не арештовують рахунки громадян, які перебувають у реєстрі боржників. Обов'язок з виконання арешту коштів боржника, які перебувають на банківському рахунку, виникає виключно після того, як банк отримає відповідну постанову державного або приватного виконавця про арешт коштів боржника. Така постанова складається виконавцем на виконання судових рішень, або на підставі інших виконавчих документів, наприклад виконавчого напису нотаріуса про стягнення коштів. Отже, сам факт перебування особи у реєстрі боржників не є підставою для накладання арешту на кошти.
Питання №3: Скільки рахунків боржників було заарештовано банками через комунальні борги?
Відповідь: Згідно з даними Національного Банку України станом на 2023 рік банками було заарештовано приблизно 1 277 219 рахунків.
Питання №4: Чи можуть бути арештовані рахунки осіб, які не перебувають у реєстрі боржників, проте мають великі заборгованості щодо погашення комуналки?
Відповідь: Підставою для арешту - є непогашена заборгованість. Тому навіть за відсутності запису про боржника у реєстрі боржників, не врятує боржника від арешту коштів на рахунку. Більше того, розмір заборгованості не має значення, оскільки відповідно до статті 56 Закону арешт накладається за наявності грошового боргу без прив'язки до його розміру.
Питання №5: Арешт накладається на всі кошти, що є на рахунку боржника чи тільки на конкретну суму?
Відповідь: Арешт можна накласти на всі кошти, що є на всіх рахунках боржника, без зазначення конкретної суми або на конкретно визначену суму. Банк письмово повідомляє виконавця про достатність або недостатність (чи взагалі відсутність) коштів для арешту. Після списання банком суми, визначеної документом про арешт коштів, якщо немає на виконанні за цим рахунком інших документів про арешт коштів, банк відновлює видаткові операції за рахунком боржника та приймає до виконання його платіжні інструкції.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.