Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова від 31.01.2024 року у справі №560/281/23

Постанова від 31.01.2024 року у справі №560/281/23

31.01.2024
Автор:
Просмотров : 236

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2024 року

м. Київ

справа № 560/281/23

провадження № К/990/30110/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Мельник-Томенко Ж. М., Соколова В. М.

розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу

за позовом Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою Державної аудиторської служби України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2023 року, ухваленого у складі головуючого судді Михайлова О. О., та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року, прийнятої у складі колегії суддів: головуючого - Смілянця Е. С., суддів: Полотнянка Ю. П., Драчук Т. О.

І. Суть спору

1. У січні 2023 року Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної аудиторської служби України (далі - Держаудитслужба) про результати моніторингу закупівлі з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Т-23-17 Кам`янець-Подільський - Стара Ушиця (окремими ділянками) км 4+550 - км 31+600, Хмельницька область (з розробкою проектної документації) (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), закупівля UA-2021-03-18-004970-b, 893666671 UAН, 45230000-8, ДК021,1 послуга.

2. На обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі наказу Держаудитслужби від 23 листопада 2022 року № 275 відповідачем здійснено моніторинг відносно закупівлі за номером ID: UA-2021-03-18-004970-b, яка оголошена позивачем.

Вказує, що за результатами моніторингу закупівлі 16 грудня 2022 року відповідачем в електронній системі закупівель оприлюднено відповідний висновок, згідно з яким за результатами аналізу питання дотримання законодавства у сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне українсько-німецьке підприємство «Автострада» (далі - ТОВ «СП «Автострада») установлено порушення вимог абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року № 922-VIII, зі змінами (далі - Закон № 922-VIII), та зобов`язано позивача усунути порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Позивач стверджує, що ним додержані вимоги Закону № 922-VIII при проведенні відкритих торгів на ремонт автомобільної дороги.

Зазначає, що тендерна пропозиція ТОВ «СП «Автострада» відповідала тендерній документації, адже учасником надано документи, якими підтверджувались функціональні можливості автомобіля та, як наслідок, наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій.

Вважаючи висновок відповідача про результати моніторингу процедури UA-2021-03-18-004970-b протиправним, Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області звернулась до суду з вимогою про його скасування.

ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи

3. 18 березня 2021 року Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області як замовником оприлюднено в електронній системі закупівель «Prozorro» оголошення про проведення процедури закупівлі UA-2021-03-18-004970-b з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Т-23-17 Кам`янець-Подільський - Стара Ушиця (окремими ділянками) км 4+550 - км 31+600, Хмельницька область (з розробкою проектної документації) із предметом закупівлі: «ДК 021:2015:45230000-8: Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь».

4. За наслідками розгляду тендерних пропозицій та ухвалення протокольних рішень тендерного комітету замовником визначено переможця Приватного акціонерного товариства «Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56» (далі - ПрАТ «Хмельницьке ШБУ № 56»), у зв`язку з чим 17 травня 2021 року в електронній системі закупівель оприлюднено повідомлення про намір укласти договір з переможцем.

5. Таким чином, 02 червня 2021 року між Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області та ПрАТ «Хмельницьке ШБУ № 56» укладено договір № 105/21ПС.

6. Відповідно до статті 8 Закону № 922-VIII, пункту 9 Положення про Держаудитслужбу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, згідно з наказом Держаудитслужби від 23 листопада 2022 року № 275 розпочато моніторинг процедури закупівлі № UA-2021-03-18-004970-b.

7. Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель замовника на 2021 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену рішенням тендерного комітету від 26 березня 2021 року № 30/1, тендерні пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «СТЛ+М», ТОВ «СП «Автострада» та ПрАТ «Хмельницьке ШБУ № 56»; реєстр отриманих тендерних пропозицій; протокол розгляду тендерних пропозицій; протокол від 17 травня 2021 року № 130/8; договір від 02 червня 2021 року № 105/21ПС; додаткові угоди до договору від 30 серпня 2021 року № 1, від 13 жовтня 2021 року № 2, від 16 листопада 2021 року № 3, від 06 грудня 2021 року № 4, від 08 грудня 2021 року № 5, від 21 грудня 2021 року № 6, від 17 лютого 2022 року № 7, від 04 серпня 2021 року № 8, від 05 серпня 2022 року № 9, від 09 серпня 2022 року № 10; пояснення замовника, надане 06 грудня 2022 року та 13 грудня 2022 року через електронну систему закупівель на запит Держаудитслужби.

8. Згідно з оскаржуваним висновком № UA-2021-03-18-004970-b від 16 грудня 2022 року учасник процедури закупівлі ТОВ «СП «Автострада» у складі тендерної пропозиції надав інформаційну довідку про наявність техніки (транспортних засобів, основних будівельних (дорожніх) машин, механізмів, обладнання та устаткування тощо) від 13 квітня 2021 року № 296/21, яка містить інформацію про наявність паливо-мийної машини, а саме: спеціальної вантажної підмітально-прибиральної машини С/ЗИЛ/497421, 2007 року та надано підтверджуючі документи на автомобіль - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на спеціальну вантажну підмітально-прибиральну машину С/ЗИЛ/497421, 2007 року. Таким чином, ТОВ «СП «Автострада» у складі тендерної пропозиції зазначив та надав документи на спеціальну вантажно підмітально-прибиральну машину, проте не надано жодного документу, який би свідчив про наявність поливо-мийної машини. З цих підстав відповідач дійшов висновку про порушення замовником абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону № 922-VIII внаслідок невідхилення тендерної пропозиції вказаного учасника як такої, що не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону № 922-VIII, та допустив його до аукціону.

9. Вказаним висновком, з огляду на встановлене порушення законодавства у сфері публічних закупівель, на встановлене порушення законодавства у сфері та з огляду на відсутність механізму його усунення, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», статтею 8 Закону № 922-VIII, Держаудитслужба зобов`язала здійснити заходи направлені на недопущення встановленого порушення у подальшому, зокрема шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущено порушення та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

10. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2023 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року, позов задоволено.

11. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що виявлені контролюючим органом порушення за своїм змістом є незначними та в цілому не призвели до негативних наслідків, а відтак оскаржуваний висновок контролюючого органу є необґрунтованим.