Главная Сервисы для юристов База решений “Протокол” Постанова від 28.03.2024 року у справі №380/15682/21

Постанова від 28.03.2024 року у справі №380/15682/21

28.03.2024
Автор:
Просмотров : 479

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2024 року

м. Київ

справа № 380/15682/21

касаційне провадження № К/990/10262/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Гончарової І.А.,

суддів - Васильєвої І.А., Олендера І.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області

на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 грудня 2022 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Довга О.І.; судді - Запотічний І.І., Качмар В.Я.)

у справі № 380/15682/21

за позовом Фермерського господарства «Улар»

до Головного управління ДПС у Львівській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2021 року Фермерське господарство «Улар» (далі - ФГ «Улар»; позивач; платник) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - ГУ ДПС у Львівській області; відповідач; контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20 серпня 2021 року № 19726/13-01-07-06.

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 06 липня 2022 року в задоволенні позову відмовив повністю, дійшовши висновку про фіктивний характер оспорюваних господарських операцій.

Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 15 грудня 2022 року рішення суду першої інстанції скасував та прийняв нове - про задоволення адміністративного позову, зазначивши, що платником під час розгляду справи надано докази, які в повній мірі підтверджують його доводи щодо товарності спірних поставок, а певні недоліки в оформленні представлених первинних документів не можуть бути підставою для відмови у формуванні податкового кредиту з податку на додану вартість.

ГУ ДПС у Львівській області звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 грудня 2022 року та залишити в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року.

В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права. При цьому наголошує на безтоварному характері господарських операцій платника з Фермерським господарством «Зерносвіт+».

Верховний Суд ухвалою від 08 травня 2023 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС у Львівській області.

25 травня 2023 року від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він зазначив, що доводи касаційної скарги не спростовують правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що контролюючим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку ФГ «Улар» з питань взаємовідносин із Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро Захід Львів» за період вересень 2020 року, Товариством з обмеженою відповідальністю «Агроті» за період листопад 2020 року, Фермерським господарством «Зерносвіт+» за період листопад, грудень 2020 року, Товариством з обмеженою відповідальністю «Аквент» за період грудень 2020 року, Товариством з обмеженою відповідальністю «Зернова Група Київ» за період грудень 2020 року та правомірності їх відображення у податковій декларації з податку на додану вартість за період вересень, листопад, грудень 2020 року, лютий 2021 року, за результатами якої складено акт від 27 липня 2021 року № 15295/13-01-07-06/32461669.

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 200.1, 200.2 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) у зв`язку з неправомірним формуванням податкового кредиту з податку на додану вартість при придбанні кукурудзи у Фермерського господарства «Зерносвіт+» з огляду на удаваний (фіктивний) характер проведених поставок.

Обґрунтовуючи свою позицію, контролюючий орган посилався на: відсутність реального (законного) джерела походження ідентифікованого товару (відсутність дійсного формування цього активу), що унеможливлює його рух за ланцюгом всіх платників, які брали участь у здійсненні взаємопов`язаних нереальних господарських операцій; відсутність виробників (імпортерів) реалізованих товарів по ланцюгам постачання; відсутність усіх необхідних документів та умов, що підтверджують транспортування товару; наявність кримінального провадження від 30 листопада 2020 року № 42020141090000068 за частиною третьою статті 191, частиною другою статті 364 Кримінального кодексу України, відповідно до якого встановлено, що Фермерське господарство «Зерносвіт+» входить до складу «конвертаційного центру», що включає в себе суб`єкти господарювання з ознаками «фіктивності» та «транзитності», які надають суб`єктам підприємницької діяльності реального сектора економіки послуги з мінімізації податкового навантаження.

На підставі зазначеного акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20 серпня 2021 року № 19726/13-01-07-06, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 2050005,00 грн за основним платежем та 512501,25 грн за штрафними (фінансовими) санкціями.

Надаючи оцінку правомірності прийняття ГУ ДПС у Львівській області названого акта індивідуальної дії, Верховний Суд виходить із такого.

За правилами пункту 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст