ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2024 року
м. Київ
справа № 380/20462/23
адміністративне провадження № К/990/39434/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Коваленко Н.В., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 (суддя Братичак У.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2023 (колегія суддів: Бруновська Н.В., Хобор Р.Б., Шавель Р.М.) у справі №380/20462/23 за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної державної адміністрації Львівської міської ради, Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про визнання дії та бездіяльності протиправними,
ВСТАНОВИВ :
І. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Шевченківської районної державної адміністрації Львівської міської ради, Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, в якому просила суд:
- визнати протиправними дії щодо надання неналежної інформації, нереагування на численні заяви щодо необхідності здійснити ремонт та утеплення фасаду будинку;
- визнати протиправною бездіяльність у зв`язку з ненаданням належних послуг згідно договору та відмову у реалізації програми на забезпечення енерго та теплозбереження будинку "Теплий дім" або іншої програми;
- зобов`язати належним чином здійснити ремонт покрівлі, утеплення фасаду, ремонт під`їздів, заміну вікон та надати альтернативну програму для мешканців, яких обслуговує ЖЕК-409 для здійснення енергозбереження та теплозбереження будинку;
- зобов`язати здійснити ремонт будинку за адресою: АДРЕСА_1 до кінця 2023 року та забезпечити утеплення будинку, фасаду по альтернативній програмі;
- стягнути 100 000 (сто тисяч) грн моральної та матеріальної шкоди.
2. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2023, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2023, відмовлено у відкритті провадження в даній справі на підставі п.1 ч.1 ст.170 КАС України.
3. Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
4. Не погоджуючись з судовими рішеннями, позивач подала касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм процесуального права, просить їх скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
5. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідачами допущено порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", у зв`язку з численними зверненнями позивачки про неналежний стан будинку, неналежну якість отримуваних комунальних послуг, тощо. Вважає, що цей спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки відповідачі є суб`єктами владних повноважень та виконують управлінські функції.
6. Ухвалою Верховного Суду від 27.11.2023 відкрито касаційне провадження.
7. Відзив на касаційну скаргу не надходив.
8. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
9. Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає таке.
ІІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункти 1 і 2 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у чинній редакції).
11. Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (пункт 1 частини першої статті 4 КАС України).
12. Публічно-правовий спір - це, зокрема, спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2 частини першої статті 4 КАС України).
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.