Главная Блог Консультации от юристов Кредитна заборгованість військовослужбовців під час воєнного стану

Кредитна заборгованість військовослужбовців під час воєнного стану

01.11.2023
Просмотров : 3184

Тема кредитної заборгованості завжди є актуальною та складною. Але умови воєнного стану ще більше посилюють складність та нестабільність в повсякденному фінансовому плануванні військовослужбовців. В зв’язку з чим, в чинне законодавство України було введено ряд змін та доповнень, які послаблюють умови виконання військовослужбовцями взятих на себе кредитних зобов’язань.

У цій статті ми дослідимо проблематику кредитної заборгованості військовослужбовців під час воєнного стану, проаналізуємо їхні права та обов'язки, а також розглянемо можливі шляхи вирішення цієї складної ситуації.

Однією з законодавчих змін, яка регулює питання кредитної заборгованості військовослужбовців є внесення змін у Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» не звільняють військовослужбовців від виконання зобов`язання за кредитним договором повністю, але надають значні послаблення.

Пунктом 15 ст. 14 вищевказаного закону передбачено, що військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов`язаним - з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов`язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.

Отже, відповідно до вищевказаної норми законодавства будь-який військовослужбовець, який здійснює захист нашої держави від збройної агресії рф, та який має кредитні зобов’язання звільняється від сплати штрафних санкцій за не своєчасне виконання зобов’язань, а також від сплати відсотків за користування кредитними коштами. Отже, фактично поверненню підлягає лише тіло кредиту.

Застосування приписів п. 15 ст. 14 Закону обумовлено самим фактом наявності статусу військовослужбовця у конкретної особи, яка несе відповідальність перед банківською установою, їх застосування є обов`язком та жодним чином не обумовлено відомостями про обізнаність банку щодо наявності в особи спеціального статусу. Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 16.11.2016 року № 6-1746цс16.

Важливо зауважити, що звільнення від сплати штрафних санкцій та відсотків розповсюджується не на всі кредитні зобов’язання, зокрема, такі умови не стосуються кредитних договорів пов’язаних з придбанням нерухомого майна віднесеного до житлового фонду, а також автомобілів.

Тож, якщо, кредитні зобов’язання не пов’язані з придбанням житла чи автомобіля, військовослужбовець має право звернутись на ім’я кредитної установи з листом в якому просити звільнити його від сплати відсотків чи штрафних санкцій, а в разі якщо такі вже були нараховані, то з проханням списати останні.

До даного листа необхідно надати документи, що підтверджують особливий статус.

Національний банк України у листі від 02.09.2014 року № 18-112/48620 надав роз`яснення, що для звільнення від нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом мобілізовані позичальники повинні надати банку перелік документів, встановлений листом Міністерства оборони України від 21.08.2014 року № 322/2/7142.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст