Наскільки змінилась почеркознавча експертиза за 20 років, і чому обмеження, які на сьогодні встановлені — штучні, пояснює експерт-почеркознавець Олена Кривошеїна.
Почеркознавча експертиза завжди була і залишається однією з найбільш затребуваних експертиз в Україні. Пригадую, що в 1993 році, видаючи по 15-20 досліджень в місяць на експерта, ми працювали на межі, і встановлювали показники роботи відділу та лабораторії в цілому. Сьогодні навантаження на експерта-почеркознавця зросло в двічі чи в тричі. Тому відмов у проведенні експертиз чи дослтджень теж побільшало. Як і повідомлень про неможливість надання висновку.
Можна було б розділити цей обсяг роботи з судовими експертами, які не є працівниками державних установ. Однак стаття 7 Закону України “Про судову експертизу” зазначає, що “виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних та судово-психіатричних експертиз”.
Почеркознавча експертиза відноситься до традиційних, криміналістичних видів експертиз. Головна відмінність від нетрадиційних видів в тому, що вона проводиться з використанням спеціальних знань і методик, заснованих головним чином на положеннях криміналістичної техніки. Криміналістична техніка, в свою чергу, визначається і як сукупність методів досліджень (зокрема, це зареєстрованих методик дослідження), і як сукупність спеціальних технічних засобів, що застосовуються для збирання, дослідження і використання доказової інформації.
Проведення почеркознавчих видів досліджень не вимагає ні сертифікованих лабораторій, ні ведення криміналістичних обліків, колекцій, ні використання якогось високоточного, високотехнологічного обладнання. Почеркознавча - мабуть, єдина з експертиз, де і комп'ютер не допоможе. Він використовується тільки як допоміжний засіб. Немає і такої програми, яка б відразу ж видавала прізвище виконавця, встановлювала власника підпису, проаналізувавши текст документа. Тут тільки очі експерта, навички, досвід, терпіння і скрупульозна робота можуть забезпечити якісний результат.
Тому є всі підстави говорити, що на даний час почеркознавчу експертизу варто вивести з-під виду криміналістичної, і дозволити її проведення як експертам державних установ, так і приватним (незалежним) судовим експертам. Це покращить і якість таких експертиз, і зменшить кількісні показники відмов щодо їх проведення.
Джерело: КНСЕУ
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.