Головна Блог Новини Які борги можна продавати або як працюють угоди про відступлення права вимоги

Які борги можна продавати або як працюють угоди про відступлення права вимоги

27.02.2024
Переглядів : 3463

Стягнення заборгованості – процес складний і неприємний, не тільки для боржників, але й для кредиторів. Відступлення права вимоги або заміна кредитора у зобов’язанні, є поширеною практикою у кредитних відносинах, втім також зустрічається у питаннях купівлі-продажу, постачання, оренди та інших. Розповсюджена практика, коли заміна сторони у зобов’язанні використовується на первинному ринку нерухомості, зокрема у вигляді угоди про відступлення прав за інвестиційним договором. Мова йде про так звані продажі недобудованого житла. Особливо, коли будівництво з тих, чи інших причин затягується, а майбутні власники вкладалися на етапі котловану. Тож, зовсім не таємниця, що існує окремий вид послуг, коли компанії викупають у людей такі «недобудови», а вже потім стягують з забудовника у судовому порядку гроші.

Ці відносини регулюються двома кодексами – Цивільним та Податковим.

В Цивільному кодексі є частина перша статті 512, яка визначає, що відступленням права вимоги є заміна кредитора у зобов’язанні іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином.

У Податковому кодексі – це стаття 14, в якій міститься наступна дефініція: відступлення права вимоги - операція з перевідступом кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Чи є обмеження на заміну кредитора? Загалом ні, єдиний виняток - якщо це прямо визначено договором або законом. Тобто, якщо в договорі не має жодного пункту, що кредитора можна змінити – це можна буде зробити. Щодо окремого закону, то мова йде скоріш про виключення у деяких вузьких сферах договірних зобов’язань.

Серед чітко визначених законодавством норм можна визначити, що заміна кредитора не допускається у зобов'язаннях, нерозривно пов'язаних з особою кредитора. Тобто неможливо передати зобов'язання про відшкодування шкоди, якщо це стосується здоров’я. Мається на увазі, що коли людина, наприклад, отримала травму на виробництві, в неї не можливо викупити зобов’язання про стягнення від роботодавця про відшкодування. Це ж стосується й кримінальних випадків, якщо мова йде про шкоду здоров’ю. Людина, що постраждала від злочинних дій не може перепродавати відшкодування за такий злочин будь-кому.

Істотні умови угоди про відступлення права вимоги

Згідно з положеннями ст. 513 Цивільного кодексу України правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

Тобто, якщо заборгованість перед кредитором виникла на підставі договору, то відступити право вимоги до вказаного боржника теж можливо за таким самим договором (слід врахувати, якщо він був нотаріально посвідчений, то ця вимога зберігається для угоди про відступлення права вимоги).

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Сторонами вказаної угоди є первісний кредитор та новий кредитор, якому первісний передає свої права.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст