Головна Блог Новини Як списати чи заморозити кредит за зруйновану нерухомість

Як списати чи заморозити кредит за зруйновану нерухомість

29.03.2023
Переглядів : 1577

Можливо, дещо запізно, але все ж 1 грудня 2022 року Верховна Рада схвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України», який врегульовує більшість питань щодо кредитів. 24 грудня його підписав президент України, а набув чинності новий закон 28 січня 2023 року.

Пользуйтесь консультацией: Компенсация за разрушенное жилье и поврежденное имущество последние новости

Суть закону

Всіх постраждалих від війни цей закон, звісно, не задовольняє, але законодавець намагався охопити ним максимально широкі категорії громадян. Отже, якщо не вдаватися в глибокі юридичні нюанси, та зосередитися на правах позичальника, то цей закон робить кілька важливих речей:

  • уточнює види майна, які підлягають замороженню або прощенню;
  • розмежовує кредити на ті, що підлягають замороженню і ті, що підлягають прощенню;
  • визначає порядок повідомлення позичальником кредитора про статус зруйнованого або пошкодженого майна.

У законі передбачені також інші процедури, зокрема, порядок компенсації збитків кредитору, але в даному разі нас цікавлять можливості щодо замороження або скасування кредитів позичальниками, тобто тими людьми, які взяли кредит.

Крім того, варто пам’ятати, що закон стосується не лише нерухомості – а саме на ній ми і зосередимося – а й автомобілів, взятих у кредит.

Чи можуть вас звільнити від кредиту?

Види майна, на які розповсюджується дія закону

Як випливає із тексту закону, його дія розповсюджується на майно, (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинки, об’єкт незавершеного будівництва) або автомобіль, що відповідає хоча б одній з таких ознак:

  • станом на дату подачі заяви нерухоме майно розташоване на тимчасово окупованій території;
  • пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

Замороження та прощення кредиту

Кредит на майно, яке підпадає під дію закону, може бути заморожений (тимчасово зупинені виплати всіх видів платежів по ньому) або прощений, тобто повністю скасований.

В останньому випадку збитки кредитора компенсує держава. Варто враховувати різницю щодо замороження кредиту та його прощення.

Замороження кредиту

Нюанси щодо порядку звернення до кредитора для отримання замороження кредиту прописані у законі доволі складно, але суть зводиться до того, що позичальник має право у будь-який день, але не пізніше, ніж у 90-денний термін після офіційного закінчення дії воєнного стану в Україні (тобто – після війни), звернутися до кредитора із заявою про призупинення сплати кредиту.

Тут є нюанс – якщо ваше майно перебуває на підконтрольній території, то ви маєте додати до заяви підтверджувальні документи (документи, що підтверджують право власності на майно, договір позики тощо) негайно.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст