Головна Блог Аналітична стаття Інтерв'ю ЯК ПІДГОТУВАТИ СВІДКА ДО ДАВАННЯ ПОКАЗАНЬ: ПОРАДИ АДВОКАТА

ЯК ПІДГОТУВАТИ СВІДКА ДО ДАВАННЯ ПОКАЗАНЬ: ПОРАДИ АДВОКАТА

22.03.2019
Переглядів : 6847

Показання бувають важливі в різних справах: кримінальних, податкових, антимонопольних, цивільних. Тому, хто відповідає, потрібно обійти всі юридичні пастки і підходити до ситуації з холодним розумом. Психологічно ця процедура складна навіть для самих “досвідчених”.

Адвокат чи навіть звичайний юрист може підготувати свідка, але не варто диктувати надто багато “правил”: людина не зможе їх запам’ятати і тільки більше нервуватиметься.

4 простих правила для допиту

Побачивши, як легко топ-менеджер однієї корпорації пройшов опитування, Една Селан Епштейн сформулювала чотири простих правила, які можна дати кожному свідкові.

Довідково: в праві США є таке поняття як “depositions”, – що означає давання свідчень заочно (зазвичай під камеру і стенографічний протокол), до судових слухань. Такі свідчення дає свідок однієї сторони, будучи перехресно допитуваним адвокатом протилежної сторони (але в присутності свого адвоката, роль якого в основному полягає в тому, щоб періодично протестувати: “оbjection!” :)).

Як зауважила американський адвокат, свідкам нелегко запам’ятати поради юристів. Їх, зазвичай, так багато і вони настільки складні, що люди тільки більше нервують і дають небажані відповіді.

“Ось мої чотири простих правила:

  • Послухайте питання.
  • Обміркуйте відповідь перед тим, як почнете говорити.
  • Відповідайте коротко або розгорнуто, в залежності від того, яку стратегію ви обрали зі своїм юристом.
  • Замовкайте або продовжуйте, знову-таки, виходячи з вашої стратегії.

Ви, мабуть, думаєте: це занадто легко і просто. Насправді слідувати цим крокам набагато важче, ніж здається. Ви, і що важливіше, ваш клієнт, відчуєте труднощі при “репетиції” давання показань. У той же час свідкові набагато простіше запам’ятати (а отже, і дотриматися) ці чотири правила, ніж 30 сторінок вказівок, які йому вручають юрфірми перед підготовкою. На всі ці думки мене наштовхнула поведінка того самого топ-менеджера”, – розповіла Една Селан Епштейн.

Коли питання адвоката ставали все складніше, менеджер дотримувався свого зваженого підходу. Він виглядав абсолютно невимушеним. Зі слів адвоката, ця людина давала зрозуміти, що його не залякати і він не має наміру зі страху говорити те, чого не хотів.

Плюс чотирьох простих правил в тому, що вони не вимагають великого розуму. Навіть дитина може їм слідувати. Втім, вони можуть бути корисними і тому, хто добре розбирається в юридичних тонкощах.

“Спробуйте їх в наступний раз, коли будете готувати свідка. Вам легше буде у нього питати, чи дійсно він подумав перед тим, як відповісти”, – радить адвокат.

Чотири правила можна уточнювати і розвивати, якщо вам так більше подобається. Наприклад:

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст