Головна Блог Новини Указ Президента України про часткову мобілізацію затверджено Верховною Радою України.

Указ Президента України про часткову мобілізацію затверджено Верховною Радою України.

22.07.2014
Автор:
Переглядів : 2262

Верховна Рада України прийняла закон про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», який виданий на підставі відповідного рішення Ради національної безпеки та оборони України. За такий закон проголосувало 232 народних депутати (для прийняття рішення необхідно не менше 226 голосів).

Мобілізація повинна бути проведена протягом 45 днів з моменту опублікування закону. Це вже друга хвиля мобілізації в Україні в цьому році. Сам Указ Президента України «Про часткову мобілізацію» не визначає загальної кількості осіб, які підлягають мобілізації, і поки що невідомі з цього приводу плани РНБО України та міністерства оборони України. Відомо лише, що переважно це будуть добровольці.

Перша хвиля мобілізації вже проходила в Україні в березні – травні цього року, і тоді було мобілізовано біля 40 000 чоловік у Збройні сили України та Національну гвардію України.

Правова основа мобілізації наступна. Стаття 4 ЗУ «Про Раду національної безпеки і оборони України» передбачає, що до компетенції РНБО «питання оголошення стану війни, загальної або часткової мобілізації, введення воєнного чи надзвичайного стану В Україні або окремих її місцевостях, оголошення в разі потреби окремих місцевостей України зонами надзвичайної екологічної ситуації.» Рішення РНБО вводяться в дію Указами Президента України. Відповідно до пункту 20, ст. 106 Конституції України Президент України «приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в України або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України. Згідно пункту 31, ст. 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить «затвердження протягом двох днів з моменту звернення Президента України указів про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію, про оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації.»

Обов’язки громадян, щодо мобілізації та мобілізаційної підготовки визначені статтею 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Серед них зокрема такі: громадянин зобов’язаний з’являтися за викликом до військоматів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, під час мобілізації громадянин зобов’язаний з’явитися до військових частин, або на збірні пункти військоматів у строки, зазначені в отриманих ним документах (повістках, мобілізаційних розпорядженнях або розпорядженнях військових комісарів), громадян, який перебувають у запасі, завчасно приписується до військової частини для проходження військової служби у воєнний час, у випадку, якщо громадянин не залучений до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, він може бути залучений до виконання робіт, які мають оборонний характер, громадянину, який перебуває на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу відповідальної посадової особи, тощо.

Законодавством України за ухилення від мобілізації передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність: адміністративна за неявку до військомату, за порушення законодавства про мобілізацію, за умисне знищення приписного свідоцтва або військового квитка - у виді невеликого штрафу, кримінальна – аж до позбавлення волі. Так, за умисне ухилення від мобілізації статтею 336 КК України передбачено позбавлення волі від 2 до 5 років, за умисне ухилення від проходження навчальних зборів статтею 337 КК України штраф або арешт до 6 місяців. В обох випадках склад порушення буде мати місце при наявності врученої під розпис особи повістки і подальшої неявки.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст