Головна Блог Новини Стало відомо, скільки чоловіків мають бронь від мобілізації в Україні

Стало відомо, скільки чоловіків мають бронь від мобілізації в Україні

05.11.2024
Переглядів : 140

У Мінекономіки не підтвердили інформацію про те, що відстрочку від мобілізації отримали 1,5 млн військовозобов'язаних.

950 тисяч "унікальних заброньованих"! У Мінекономіки розповіли, скільки українців наразі мають бронювання від мобілізації. Ба більше, в установі не підтвердили інформацію про те, що відстрочку від мобілізації отримали 1,5 млн військовозобов'язаних. Тим часом, у Резерв+ стартувало тестування онлайн-відстрочки для певних категорій українців, зокрема студентів. Проте, деякі чоловіки-студенти можуть втратити право на відстрочку та можуть отримати повістку вже у листопаді.

950 тисяч “унікальних заброньованих”

Міністер економіки Юлія Свириденко спростувала інформацію про те, що внаслідок аномально швидкого приросту кількості бронювань відстрочку від мобілізації отримали 1,5 млн чоловіків. В інтерв'ю Forbes вона сказала, що справжнє число на третину менше. За її словами, за весь час повномасштабної війни кількість заброньованих від мобілізації військовозобов’язаних ніколи не перевищувала 950 тисяч людей, а дані про понад мільйон заброньованих з’являлися через "задвоєння", оскільки деякі компанії одночасно подавали документи і в паперовому, і в електронному вигляді (тобто через "Дію").

"Це не відповідає дійсності. На піку у нас було 950 тисяч "унікальних заброньованих". Коли зʼявилось бронювання через Дію, в певний момент статистика зросла до 1,049 млн осіб, але це через задвоєння, оскільки деякі компанії одночасно подавали документи й у паперовому, і в електронному вигляді. Станом на кінець жовтня маємо 906 тисяч заброньованих", – зазначила вона.

Пані міністр додала, що зараз Кабмін з ініціативи Міноборони здійснює аудит бронювань. За його результатами очікуються зміни у підходах до визначення статусу критичності підприємств. У цей період нові відстрочки не видають. З 25 жовтня процедура бронювання діє тільки для працівників, які були заброньовані до 31 травня.

"Ми часто зустрічаємося з бізнесом, і вони кажуть, що у них середня зарплатня заброньованих приблизно 19 тисяч і вище. Тому бізнес, з яким ми спілкуємося, каже, що вони не проти, щоб цей показник офіційно був вищим і відповідав реальному стану справ", – зазначила вона

Водночас Свириденко наголосила, що бронюванню важливо додати прозорості й систематизувати процес, а тому уряд розглядає можливість змінити процедури бронювання — наприклад, надати пріоритетний критерій із заробітної плати. Свириденко також розказала, що статус критичних в Україні зараз мають 19 730 підприємств, з них близько 9500 були визначені регіонами, решта – міністерствами.

Що передувало?

Нагадаємо, на початку жовтня ЗМІ заявили, що Кабмін призупинив бронювання працівників від мобілізації нібито через позицію президента Зеленського. Стверджувалося, що глава держави "обурювався, що забронювали 1,5 мільйона" військовозобов'язаних. Вже 20 жовтня стало офіційно відомо, що бронювання працівників від мобілізації у "Дії" було закрито до 15 листопада. Про це розповів перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк. За його словами, до комісії, що проводитиме аудит, планують включити військових. Якщо підприємство виявиться "не критичним для держави", то бронювання переглянуть. Водночас Гаврилюк заперечив інформацію ЗМІ, що бронювання нібито призупинили повністю.

Бронювання "зависло"?

Однак, український бізнес почав скаржитися на неможливість перепідтвердити статус критичності, який надає право на продовження дії бронювання співробітників. Про це повідомила Європейська бізнес асоціація.

Як йдеться в повідомленні, станом на середину 2024 року співробітники у лавах ЗСУ є у 86% опитаних членських компаній Асоціації. У половини, а саме у 52% компаній, кількість мобілізованих сягає до 10% від загальної кількості військовозобов’язаних. У 28% кількість мобілізованих сягає 10-20%, у 6% – 20-40%. У близько половини компаній, а саме 46% серед мобілізованих або добровольців є критичні для роботи підприємства спеціалісти. Зокрема, це керівники, інженери, ІТ фахівці, водії, електрики, механіки, оператори виробничих ліній. У Європейській бізнес асоціації додали, що для бізнесу дуже важлива прогнозованість кадрової політики.

В ЄБА також додали, що за умов, коли економічне бронювання ще не прийняте, а бронювання за статусом критичності поставлене на паузу, компанії фактично позбавлені можливості кадрового планування.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст