Головна Блог Новини Що зміниться в Україні з вільним ринком електроенергії

Що зміниться в Україні з вільним ринком електроенергії

17.04.2017
Переглядів : 2025

Парламент ухвалив у другому читанні і в цілому законопроект Про ринок електроенергії.

Сьогодні народні депутати ухвалили ключовий закон на ринку енергетики. Знаковою зміною на ринку електроенергії стане перехід до прямих договорів між виробником електроенергії (Енергоатом, теплові станції, ГЕС) та постачальниками електроенергії кінцевому споживачеві.

У нинішньому вигляді на ринку всю вироблену електроенергію в країні скуповує ДП Енергоринок і потім за визначеними тарифами відпускає електроенергію постачальникам.

За словами голови комітету Верховної Ради з ПЕК Олександра Домбровського, це одна з найбільш масштабних реформ модернізації, де буде жорстка конкуренція, де змінюється взагалі філософія, де договори на добу вперед, де будуть балансуючі потужності. "Це дасть нам можливість змінити енергетичну інфраструктуру в Україні", - наголосив Домбровський.

Ми запитали галузевих фахівців та експертів, які ключові зміни настають в країні з початком дії цього документа. І найголовніше, хто виграє від нововведень.

Згадайте новину: Суд: самовільне підключення – ще не розкрадання електроенергії, тож відповідальності немає

Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Cоncorde Capital

Цей закон лібералізує ринок електроенергії для ТЕС починаючи з другої половини 2019 року, і для АЕС і ГЕС починаючи з другої половини 2020 року. Після повноцінного введення в дію цього закону всі великі виробники отримають можливість самостійно встановлювати ціну на більшу частину виробленої електроенергії. Для простих споживачів цей закон несе ризики зростання ціни на електроенергію. По-перше, будуть зняті обмеження за цінами для таких дешевих виробників, як атомні і гідроелектростанції. По-друге, закон передбачає, що до початку дії повноцінного ринку регулятор повинен повністю усунути перехресне субсидіювання одних споживачів за рахунок інших - на практиці це означає подальше зростання тарифів для населення.

Денис Саква, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital

Закон створює необхідний базис для переходу на нову модель ринку. Відхід від практики єдиного покупця і впровадження ринкових механізмів ціноутворення. Передбачається поділ існуючих енергопостачальних компаній на два окремих бізнеси. Передача і постачання (умовно кажучи, остання миля - облік). Закон створює передумови (але не гарантує) для створення конкурентного середовища на ринку. Як в області генерації, так і постачання електроенергії. У споживача буде можливість вибору постачальника електричної енергії, умов поставки тощо. В цьому випадку дуже важлива роль саме незалежного регулятора і вторинного законодавства, а саме правил, кодексів мереж, правил постачання, обліку. Відсутність незалежного регулятора може поставити споживачів у невигідне становище, коли монопольні учасники диктують свої умови.

Користуйтесь консультацією: Дії споживача електричної енергії щодо недопущення припинення електропостачання з підстав несплати за недовраховану електричну енергію, визначену відповідно до законодавства.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст