Головна Блог Новини Покер з МВФ: на що розраховує Порошенко?

Покер з МВФ: на що розраховує Порошенко?

09.03.2018
Переглядів : 1420

Президент Порошенко зазначає, що МВФ не може диктувати Україні закони. Експерти нагадують: без нових кредитів на країну очікує похмуре економічне майбутнє.

В інтерв'ю Financial Times, оприлюдненому у вівторок, 6 березня, український президент Петро Порошенко зробив заяву, яка привернула увагу українських економістів. У розмові із іноземними журналістами президент заявив, що міжнародні донори не можуть диктувати Україні закони. Йдеться про те, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) та Венеціанська комісія вимагають, аби міжнародні донори мали вплив на відбір кандидатів на посади суддів Антикоруційного суду. На думку Порошенка, ці вимоги порушують український суверенітет. "Якщо хтось може уявити, що міжнародні донори будуть формувати українські суди, то це суперечить Конституції", - сказав президент.

Ще однією важливою для МВФ темою, яку Порошенко порушив у розмові із Financial Times, було доведення цін на газ для населення до ринкового рівня. За словами президента, багато українців не відчувають ефекту від реформ через те, що вони зіткнулися із девальвацією та попереднім підвищенням цін на газ на вимогу МВФ. Втім, набагато активніше проти підвищення цін на газ виступає прем'єр-міністр Володимир Гройсман. 26 січня він написав у своєму Twitter: "Ми знаходимося зараз у діалозі щодо оптимальної ціни на газ. Як і обіцяв, цього сезону підвищень не буде".

Вспомните новость: Валютные долги за 23 года: сколько Украина получила от МВФ и что придется вернуть

МВФ нагадує про ключові вимоги

Раніше президентський законопроект про створення антикорупційного суду, ухвалений Верховною Радою у минулий четвер, першого березня, і який не містить норми щодо впливу донорів на обрання антикорупційних суддів, був розкритикований міжнародними партнерами України. Так, у МВФ назвали законопроект Порошенка таким, що суперечить президентським обіцянкам. "Щодо того проекту, який був поданий 22 грудня, у нас є серйозні застереження, низка його положень не сумісні із зобов’язаннями України за програмою співпраці з МВФ, а також суперечать рекомендаціям Венеціанської комісії", - йдеться у листі голови місії МВФ Рона ван Родена до українських високопосадовців, який було опубліковано виданням "Європейська правда".

Відмова уряду від збільшення ціни на газ на 30 відсотків до 1 квітня може стати ще одним прямим приводом для зриву співробітництва із МВФ. Ціна на газ для домогосподарств повинна бути такою ж, яку платять імпортери, оскільки різні ціни на газ, які одночасно діють на ринку, стають причиною корупції - заявив у середу, сьомого березня, в інтерв'ю українському виданню "Новое время" Йоста Люнгман, представник МВФ в Україні.

Без МВФ - ніяк, кажуть економісти.

Можливий зрив співробітництва із Міжнародним валютним фондом опитані DW економісти в один голос оцінюють як вкрай тривожну перспективу. За словами виконавчого директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, вже найближчим часом Україні доведеться повертати майже десять мільярдів доларів боргів, з яких сім з половиною доведеться виплачувати з державного бюджету. Це більше половини українських золотовалютних резервів, а валютних залишків на казначейських рахунках також недостатньо, аби принципово вплинути на ситуацію - каже експерт. За його словами, якщо певне відтермінування в отриманні нового траншу українська економіка завдяки сприятливій кон'юнктурі ще може витримати, то вже ближче до осені цих резервів бракуватиме. "Якщо ж дійде до повного розірвання програми співробітництва з МВФ та неспроможності повернути кредити, це буде катастрофічний сценарій - нам доведеться вивчати досвід збанкрутілих латиноамериканських країн", - попереджає Вишлінський.

Не менш песимістично розглядає можливий розрив відносин із МВФ і старший економіст Центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна" Володимир Дубровський. За його словами, залучити потрібні для повернення боргів кошти на зовнішніх ринках без чинної програми МВФ неможливо. "Інвестори дивляться на наявність підтримки фонду - без неї зовнішні ринки будуть для нас закритими. Тому альтернативою продовженню співробітництва із МВФ для нас є дефолт", - впевнений експерт.

Вспомните новость: Два пути для власти: договорится ли Украина с МВФ о продолжении сотрудничества

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст