Головна Блог Новини Право на безспірне списання коштів з рахунку без рішення суду нададуть податківцям

Право на безспірне списання коштів з рахунку без рішення суду нададуть податківцям

16.09.2020
Переглядів : 24910

Податковій службі хочуть надати доступ до даних рахунків юридичних осіб. З такою пропозицією виступив голова Ради Національного банку Богдан Данилишин

Як така ініціатива буде працювати і чи вдасться податківцям отримати доступ до усіх транзакцій українців нам розповіла виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

На Вашу думку, на скільки така ініціатива піддається реалізації в нинішніх умовах? Чи потрібно буде банкам і податковій якось підготуватися до цього?

Раніше органи податкової служби на їх письмову вимогу з питань оподаткування або валютного контролю мали доступ до інформації про операції за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу.

На сьогодні Закон України «Про банки і банківську діяльність» (стаття 62) визначає два випадки, коли інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а саме:

Користуйтесь консультацією: З банківського рахунку незаконно списані кошти. Що робити? Який алгоритм дій? Чи потрибно їх повертати банку?

На даний момент при наданні відповідей на запити податкової щодо розкриття інформації, що містить банківську таємницю, банки керуються п. 20.1.5 Податкового кодексу України та п. 4 ст. 62 закону України "Про банки і банківську діяльність".

У разі, якщо запит податкової відповідає законодавчим вимогам, зокрема, містить підпис керівника, гербову печатку і передбачені законом підстави для отримання цієї інформації та посилання на норми закону, відповідно до яких податкова має право на отримання такої інформації банк надає податковій інформацію про наявність рахунків у банку (як по фізичним особам так і по юридичним особам).

Слід також зазначити, що у відповідності до п. 20.1.5 Податкового кодексу України податкова на підставі рішення суду має право отримувати інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від суб’єктів господарювання, інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком.

Отже, у разі надходження до банку відповідного та належним чином завіреного рішення суду, банк надає інформацію про обіг та обсяг коштів на рахунках фізичної або юридичної особи та не матиме правових підстав для відмови у надані такої інформації.

У разі ухвалення на законодавчому рівні змін щодо обсягу розкриття банківської таємниці на запит податкових органів (наприклад, стосовно операцій за рахунками фізичних та юридичних осіб), банки будуть зобов’язані надавати таку інформацію і не потребують додаткової підготовки, оскільки вже надають таку інформацію на запити інших державних органів (в межах їх повноважень відповідно до ст. 62 закону "Про банки і банківську діяльність") або у разі надходження до банку відповідного рішення суду.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст