Головна Блог Новини Нотаріуси повертатимуть гроші добросовісним набувачам? (проект)

Нотаріуси повертатимуть гроші добросовісним набувачам? (проект)

22.05.2023
Переглядів : 2192

Ситуація, коли добросовісний набувач змушений самостійно шукати способи компенсації втрат у випадку задоволення судом позову про витребування майна, є неприйнятною та покладає на нього надмірний тягар. Власнику майна доведеться довго чекати, доки суд розплутає ланцюжки перепродажів та знайде усіх винних у недійсності правочину.

Допомогти ошуканим власникам вирішив нардеп Олександр Лукашев, зареєструвавши проект «Про внесення змін до статті 390 Цивільного кодексу України щодо додаткових гарантій для добросовісного набувача» (№9302), повідомляє «Закон і Бізнес».

Суть цієї законодавчої ініціативи полягає в тому, аби зобов’язати суд одночасно із задоволенням позову про витребування майна від добросовісного набувача, вирішити питання про відшкодування останньому витрат на придбання цього майна. Нардеп уважає, що ці гроші слід стягнути зі сторони, яка отримала кошти за недійсним правочином, або з особи, яка є винною в недійсності правочину.

Утім, така альтернатива лише створить невизначеність. Адже суду доведеться самостійно визначати та встановлювати особу, «винну в недійсності правочину». Адже це не обов’язково має бути нотаріус, який посвідчив договір купівлі-продажу, не перевіривши, наприклад, особу продавця чи дійсність довіреності (якщо саме їх відповідальність мав на увазі автор). А якщо це був ланцюг перепродажів, то виникне питання, про недійсність якого з правочинів йдеться в цій нормі.

До того ж, поєднуючи в одному провадженні дві різні вимоги, виникатиме ситуація, коли відповідач за однією з них автоматично стає позивачем за іншою.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст