Головна Блог Новини Ні звільнити старого, ні обрати нового - вакуум керівництва в Конституційному суді України

Ні звільнити старого, ні обрати нового - вакуум керівництва в Конституційному суді України

19.05.2017
Переглядів : 1350

Конституційний суд України не зміг обрати собі нового голову. Експерти не виключають, що суд триматимуть у "підвішеному" стані заради політичного впливу.Голова Конституційного суду України (КСУ) має чимало обов’язків. Однак кілька з них є надзвичайно "цінними" для тих, хто хоче мати вплив на орган, що має гарантувати верховенство Конституції. По-перше, голова Конституційного суду має повноваження формувати порядок денний суду, включаючи "потрібні" чи, навпаки, "небажанні" справи на розгляд суддів КСУ. Ще одним з обов’язків голови є визначення судді-доповідача у тій чи іншій справі. Як вказують експерти, ці обов’язки голови Конституційного суду справно виконують. "Здебільшого у порядок денний включаються ті чи інші справи, виходячи з міркувань політичної доцільності, певних політичних впливів провладних сил. Справи, які мають політичне забарвлення можуть через голову КСУ потрапляти до більш політично лояльного судді Конституційного суду", - каже експерт київського Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.

Згадайте новину: Хто очолить Конституційний суд. Муки вибору Порошенка

Незмінний керівник?

Зараз в КСУ працюють п'ятнадцятеро суддів, восьмеро з яких призначено ще до 2014 року. Шість з нині діючих суддів Конституційного суду призначали за часів Януковича. Вони свого часу скасовували політреформу, даруючи тодішньому президентові надзвичайно широкі повноваження. Зараз ці судді фігурують у кримінальному провадженні ГПУ за фактом узурпації влади Януковичем. Як відомо, у складі суду на момент винесення рішення про розширення повноважень колишнього президента працювали Василь Бринцев, Сергій Вдовиченко, Михайло Гультай, Михайло Запорожець, Наталя Шаптала та нинішній голова Конституційного суду України Юрій Баулін.

Строк повноважень Бауліна на посаді голови КСУ закінчився ще у березні цього року, однак поки не обраний новий голова суду він продовжує керувати судом як старший за віком суддя. Конституційний суд України на спеціальному пленарному засіданні у четвер, 18 травня, розглянув питання щодо обрання нового голови, однак так і не зміг обрати голову. "Кандидатура, внесена до бюлетеня, не набрала достатньої кількості голосів", - повідомляє офіційний сайт КСУ.

Вспомните новость: Верховная Рада планирует разрешить украинцам подавать жалобу в Конституционный суд

"На гачку"

Експерт з програм судової реформи Реанімаційного пакету реформ Михайло Жернаков вважає, що голосування за нового голову відбувалося під політичним тиском. "Політична верхівка не зацікавлена, аби у суду був новий голова. Голосування було без результативним, оскільки частина суддів не є незалежними. Нинішня влада тримає їх "на гачку", адже вони проходять у справі узурпації влади Януковичем", - сказав DW Жернаков.

Оглядачі не виключають, що цих суддів влада може використати для тлумачення Конституції на свою користь. За законом, суддею КСУ Юрій Баулін може бути лише до 3 червня. Якщо не буде проведено нового конкурсу на посаду голови КСУ, його місце має зайняти наступний старший суддя суду. Це - суддя Віктор Кривенко, якого експерти пов’язують з Петром Порошенком. "Він фігура залежна, політично лояльна і вигідна владі. Я не бачу спроможності суддів обрати собі нового незалежного голову. Владі незалежний Конституційний суд не вигідний", - каже Юлія Кириченко. Також, за її словами, заблоковано законодавче визначення процесу добору нових суддів до Конституційного суду.

Вспомните новость: Конституционный суд намерен отменить результаты люстрации

Неефективна робота

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст