Працівник пішов у відпустку не за графіком: чи є наслідки?
Щорічна відпустка має надаватися вчасно згідно із затвердженим графіком відпусток, але бувають винятки
Відповідь на це питання надала Олена Усенко , головний спеціаліст сектору режимів праці, відпочинку та норм праці Департаменту заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики.
Черговість надання відпусток визначається графіком, що затверджується керівником установи, закладу за погодженням із профспілковим комітетом чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом. Графік доводиться до відома всіх працівників. Конкретний період відпустки заздалегідь узгоджується з працівником, тобто працівника письмово повідомляють про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну. Такі норми передбачено ст. 79 КЗпП та ст. 10 Закону про відпустки.
При цьому ненадання щорічної відпустки повної тривалості протягом двох років підряд заборонено (ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки).
В зазначеному випадку працівник відмовляється від свого конституційного права на відпочинок (тобто відпустку). Однак роботодавець з метою забезпечення ним дотримання трудового законодавства зобов’язаний її надати, тому у роботодавця є право в межах, установлених графіком відпусток, без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки.
З огляду на ст. 139 КЗпП працівники зобов’язані своєчасно і точно виконувати розпорядження (накази) роботодавця.
Отже, щорічна відпустка має надаватись вчасно згідно із затвердженим графіком відпусток. Водночас якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на щорічну відпустку в минулому році або за кілька попередніх років, він має право використати її, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні відпусток (ст. 24 Закону про відпустки). Терміну давності, після якого втрачається право на щорічну відпустку, не передбачено.
Варто зазначити, оскільки роботодавець зобов’язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам, ненадання її у визначені КЗпП терміни кваліфікується як грубе порушення законодавства про працю, і за це він може бути притягнутий до відповідальності.
Джерело: Вісник. Офіційно про податки.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.