Головна Блог Новини КГС ВС роз’яснив, що при розрахунку неустойки згідно із ч. 2 ст. 785 ЦК України до її складу не включається ПДВ

КГС ВС роз’яснив, що при розрахунку неустойки згідно із ч. 2 ст. 785 ЦК України до її складу не включається ПДВ

11.12.2020
Автор:
Переглядів : 1804

Господарський суд Одеської області рішенням, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду, у справі № 916/1319/19 задовольнив частково позов Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, стягнув із ПП «Нобіліс-Транс Груп» заборгованість з орендної плати, пеню, неустойку в порядку ч. 2 ст. 785 ЦК України та виселив відповідача з орендованих нежилих приміщень.

Місцевий господарський суд здійснив власний розрахунок заявленої позивачем до стягнення неустойки у розмірі подвійної плати за користування відповідачем нежилим приміщенням за час прострочення повернення об’єкта з оренди. Він дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції, про те, що встановлена ч. 2 ст. 785 ЦК України неустойка у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення є штрафною санкцією в розумінні ст. 230 ГК України та відповідно до статей 185, 188 ПК України не вважається об’єктом оподаткування ПДВ, тому при стягненні неустойки ПДВ не має включатися до її складу.

ВС у складі Об’єднаної палати КГС залишив рішення попередніх інстанцій без змін як такі, що ухвалені з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, та сформулював таку правову позицію щодо застосування ч. 2 ст. 785 ЦК України.

Частина 2 ст. 785 ЦК України є особливим заходом цивільної відповідальності (неустойкою), яка визначається в розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення повернення її наймодавцеві у разі припинення договору найму. Неустойка має певну специфіку щодо незастосування до неї скороченого строку позовної давності відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 258 ЦК України, оскільки дія такої санкції поширюється на весь час неправомірного користування майном. До неї також не застосовуються положення ст. 232 ГК України про припинення нарахування штрафних санкцій після закінчення 6 місяців, оскільки ч. 2 ст. 785 ЦК України передбачено інше – дію санкції на весь період неправомірного користування майном.

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 ПК України при розрахунку розміру неустойки згідно із ч. 2 ст. 785 ЦК України за неповернення майна з оренди після припинення дії договору найму не включається ПДВ, який мав би сплачуватися орендарем орендодавцю у випадку правомірного користування майном.

Детальніше з текстом постанови КГС ВС від 20 листопада 2020 року у справі № 916/1319/19 можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/93149464.

Джерело: Верховний Суд

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст