Як повідомити, що ФОП помер?

Це можуть зробити родичі померлого.

Припинення ФОПа через Дію. Відразу зауважимо, що через Дію подати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника. Скласти заяву про припинення можна, зокрема, заповнивши заяву на отримання послуги онлайн на сайті.

Проте через Портал Дія можливе лише припинення ФОПа за власним рішенням – при цьому Заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності формується в автоматичному режимі.

Якщо припинення відбувається у зв’язку зі смертю ФОПа, то спадкоємці, родичі тощо повинні звернутися до ЦНАПів або нотаріусів, у яких є право на здійснення держреєстрації та які мають доступ до ЄДР, з поданням копії свідоцтва про смерть фізичної особи.

Припинення ФОПа через ЦНАП або нотаріуса. Тут важливо пам’ятати про кілька моментів:

1. Відповідно до п. 22 ч. 3 ст. 9 Закону №755 в ЄДР містяться, зокрема, відомості про смерть фізичної особи – підприємця.

Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону №755 для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОПа потрібно подати такі документи:

  • заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
  • копію свідоцтва про смерть фізичної особи – у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця у зв’язку з її смертю. Відповідну копію свідоцтва про смерть не подають, якщо відомості про смерть фізичної особи містяться у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

2. Зняття з обліку ФОПів як платників податків у контролюючих органах здійснюється у порядку, встановленому у п. 11.18 Порядку №1588.

Підставою для зняття ФОПа з обліку у відповідному контролюючому органі є саме відомості з ЄДР про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОПа у разі його смерті.

Дата зняття з обліку підприємця відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.