Головна Блог Новини Чи це на краще? Погодження меж скасували - Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок № 376 втратила чинність

Чи це на краще? Погодження меж скасували - Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок № 376 втратила чинність

20.09.2021
Переглядів : 28254

Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.08.2021 втратила чинність Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками від 18.05.2010 № 376 (далі - Інструкція) – про це повідомляє на своєму офіційному сайті Держгеокадастр.

Враховуючи положення Інструкції, що втратила чинність, закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснювалось виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.

Відповідно, зараз встановлювати межові знаки можна без присутності суміжних землевласників. Керуючий партнер ЮрЗем Цент-ІФ, сертифікований інженер землевпорядник, експерт, тренер із земельних питань, адвокат Алла Неште коментує, що, дійсно, складання такого документа як «Акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання» вже не є обов’язковим. Проте, замовник цієї документації має право провести цю процедуру, навіть, якщо вона не встановлена законодавством. Тобто, аби не було майбутніх межових спорів, замовник під час приватизації земельної ділянки може повідомити своїх сусідів про роботи щодо встановлення межових знаків, аби потім не було ніяких претензій щодо межі.

Згадайте новину: Земля під придбаною нерухомістю реєструватиметься автоматично, але повинна бути оформлена - Закон № 5248

Хоча Інструкція втратила чинність і до документації із землеустрою вже не долучається акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання, під час кадастрових зйомок виконуються роботи щодо закріплення меж ділянки межовими знаками. За результатами закріплення меж земельної ділянки складається відомість про встановлені межові знаки – додає експерт.

ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423 стаття 106 ЗКУ викладена у новій редакції відповідно до якої, до складу документації із землеустрою входить відомість про встановлені межові знаки, яка виготовляються на заміну акта прийомки-передачі межових знаків.

Така відомість не має суттєвих відмінностей у порівнянні з актом прийомки-передачі межових знаків. У ній зазначаються координати межових знаків, інформація про те, з ким межує земельна ділянка, яка відводиться, відомості про суміжних землевласників. Єдина відмінність в тому, що підписи на цьому документі суміжники не ставлять.

Порядок складання відомості про встановлені межові знаки законом № 1423 не регламентована, тому вона може виконуватись у довільній формі. Головне, аби можна було ідентифікувати місце розташування межових знаків та був їх опис.

Тож, підписи тепер сусідів збирати не потрібно та у недобросовісних суміжників буде менше підстав для маніпуляцій.

«Уже тривалий час в Україні погодження меж є формалізованою процедурою, яка істотно обтяжує виготовлення документації із землеустрою, водночас не виконує свого призначення — запобігти існуванню межових спорів. Більш того, в Україні навіть виникла окрема категорія спорів — не з приводу власне меж, а з приводу їх погодження» - коментував Перший заступник Голови Держгеокадастру Анатолій Мірошніченко.

Доволі часто сусіди не підписують межі чисто через неприязні стосунки, та ще й через це звертаються до суду за скасуванням реєстрації права власності на земельну ділянку. От тільки суд вже не в одній своїй постанові дотримується сталої позиції. «Підписання акта погодження меж самостійного значення не має, воно не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації. Непогодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами не може слугувати підставою для відмови відповідної місцевої ради в затвердженні технічної документації, за умови правомірних дій кожного із землекористувачів».

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст