Головна Блог Новини Чи має право прокурор затягувати подачу касаційної скарги, посилаючись на кількість повітряних тривог - суддя ВС Олександра Яновська

Чи має право прокурор затягувати подачу касаційної скарги, посилаючись на кількість повітряних тривог - суддя ВС Олександра Яновська

14.12.2022
Переглядів : 2035

Процесуальні строки чи не найпершими постраждали від введення воєнного стану. А у кримінальному процесі будь-які строки — на вагу золота. Як розгледіти порушення таких строків та чи спише їх війна, розповіла суддя ВС. (Джерело: ЗіБ)

Згадайте новину: Докази та доказування в кримінальному провадженні в умовах воєнного стану - суддя ВС Олександра Яновська

Негарантована підстава

Асоціація правників України провела IX Конференцію з кримінального права та процесу. У фокусі питань опинились головні зміни у законодавстві та їх застосування на практиці. Про таку практику в аспекті процесуальних строків розповіла суддя Касаційного кримінального суду Олександра Яновська.

Суддя зазначила, що навряд чи можна виділити питання процесуальних строків від інших змін, які торкнулись кримінального процесу. Очевидно, що воєнний стан, як і будь-яка із форс-мажорних обставин, впливає на розумні строки в широкому розумінні. Це і період, протягом якого здійснюється досудове розслідування, і тривалість судового розгляду, а також періоди, коли сторони та учасники можуть реалізувати свої права, в тому числі право на звернення, клопотання, оскарження тощо. Тому ті зміни, які ми нині спостерігаємо в КПК, що стосуються процесуальних строків, переважно пов’язані з тими ситуаціями, які вибивають звичайний стандартний перебіг кримінального провадження із загальних процедур та строків.

Спікер визнала, що на практиці касаційна інстанція трохи із запізненням відчуває всі проблеми і зміни. Але і там уже побачили наявність дійсно серйозних проблем з реалізацією права на оскарження в частині дотримання строків.

Безсумнівно, кодекс і раніше передбачав можливість поновлення пропущених процесуальних строків. І, очевидно, що така можливість передбачена саме з урахуванням періоду воєнного стану. «Так би вже хотілося, щоб можна було застосувати ті положення, які говорять, що у разі пропущення строку його можна поновити, але не пізніше 60 днів після скасування воєнного стану. Хотілося б почати відлік цього строку. Ці, положення, на жаль, ми ще не застосували», — додала О.Яновська.

Водночас поновлення строків відбувається, і ККС, за словами спікера, досить часто спостерігає ситуацію, коли касаційна скарга подається з пропущенням строків і проханням про їх поновлення з посиланням на поважність причин, а саме — воєнний стан.

За особистими спостереженнями судді, більше таких випадків має місце саме з боку сторони обвинувачення. «Ми не маємо сприймати наявність воєнного стану як обставину, яка автоматично є підставою для поновлення процесуального строку», — наголосила О.Яновська. Для того, щоб строк був поновлений, особа, яка звертається з таким клопотанням, має навести поважні причини, які обумовили цю ситуацію.

Та, на жаль, за словами спікера, судді бачать іноді таку тенденцію, що прокурор у касаційній скарзі зі значним пропуском строку посилається просто на дію воєнного стану. Інколи ця аргументація доповнюється тим, що у Києві була велика кількість повітряних тривог, прокурор мав знаходитись в укриттях і тому не міг подати вчасно касаційну скаргу.

При цьому пропуск строку може становити 2—3 місяці. Це, зазначила О.Яновська, викликає здивування. Адже, вочевидь, ми всі знаходимось в однакових умовах, хоча кожен особисто приймає рішення щодо власної безпеки. «Але ми не повинні забувати, що коли йдеться про роботу державних органів — судів, прокуратури, то ми взаємодіємо і маємо сподіватись на добросовісну роботу», — додала суддя.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст