Головна Блог Новини Битва за омбудсмена. Хто замість Лутковської?

Битва за омбудсмена. Хто замість Лутковської?

15.02.2017
Переглядів : 979

Навесні завершується п’ятирічна каденція уповноваженого ВР з прав людини

24 квітня 2012 року Верховна Рада таємним голосуванням обрала уповноваженим ВР з прав людини тодішню урядову уповноважену у справах Європейського суду з прав людини Валерію Лутковську. Навесні цього року завершується п’ятирічний строк її повноважень і перед Радою постане питання, хто замінить омбудсмена. Поки що головні парламентські сили демонструють готовність максимально деполітизувати це питання і обрати кандидатуру, рівновіддалену від політичних центрів впливу. Але на практиці коаліційні апетити різко спалахують, коли доходить безпосередньо до призначень. Якщо ж у залі не вдасться знайти голоси за компромісну фігуру, то Лутковська має шанси залишатись омбудсменом ще тривалий час.

Користуйтесь консультацією: Скільки коштує звернутися у Європейський Суд з прав людини

Валерія Лутковська отримала свою нинішню посаду за сприяння минулої влади голосами регіоналів та їхніх сателітів. Конкретно цю кандидатуру лобіював на той момент міністр юстиції Олександр Лавринович. Окрім того, що в біографії нинішнього омбудсмена є рядок про роботу в юридичній фірмі «Лавринович та партнери», ходили чутки, що Лутковська є родичкою міністра, які вона спростовувала. Тодішня опозиція робила ставку на харківського правозахисника Євгена Захарова, але шанси в нього в тих умовах були суто теоретичними.

Згадайте новину: Генпрокуратура направила до суду обвинувальний акт щодо колишнього Міністра юстиції України О. Лавриновича

Хоча Лутковська гучно обіцяла, що «в Партії регіонів ще не знають, із ким зв’язались», у період подій на Майдані офіс омбудсмена поводився, м’яко кажучи, відсторонено. Після зміни влади Лутковська продовжила працювати та не була помічена в гучних скандалах. Сама вона наразі ніяк не коментує завершення своїх повноважень, проте джерела в її оточенні запевняють, що розраховують на другий строк, оскільки реальних фахових претендентів на цю посаду в парламенті начебто нема. До того ж, Лутковська цілком влаштовує європейців, з якими зуміла вибудувати комунікацію.

Втім, парламентські фракції вже почали обговорювати потенційних кандидатів. Так, на одному з останніх засідань «Народного фронту» називалися прізвища колишнього конкурента Лутковської Євгена Захарова та депутата від «Фронту» Георгія Логвинського, якого нещодавно було обрано одним з віце-президентів ПАРЄ. Щоправда, у цих кандидатур є свої недоліки, пов’язані з віком: Логвинський ще не досяг мінімально допустимого для цієї посади віку (40 років), а Захарову цього року виповнюється 65 і він схиляється до думки, що йому вже пізно.

«Я ще в роздумах, – зізнається правозахисник. – Знаю, що парламент налаштований переобрати омбудсмена і тримати ситуацію невизначеною не хоче. Ця персона має влаштовувати всіх, і в цивілізованих країнах її обирають двома третинами голосів. Якщо ж у нас буде політичний договірняк і пхатимуть когось із депутатів – це дуже погано».

Аби не допустити такого «договірняка», кілька правозахисних організацій звернулися до парламентського Комітету з прав людини, який опікується питанням омбудсмена, з приводу проведення конкурсу на цю посаду. Причому експертами, які оцінюватимуть претендентів, мали б стати правозахисні організації. В комітеті нібито цю ідею підтримали і вже навіть створили робочу групу під керівництвом першого заступника голови комітету – депутата від БПП Валерія Пацкана.

«Ми хочемо, щоб ця посада була неполітичною, – каже член комітету Ірина Суслова з «Самопомочі». – Саме тому від представників наглядової ради Комітету з прав людини надійшла пропозиція, щоб ми мали можливість обговорити кандидатів, провести з ними співбесіду і на підставі цього зробити звернення з рекомендаціями до голови Верховної Ради. Ці рекомендації дадуть громадські правозахисні організації, але жодних рішень цей орган приймати не може. Потім комітет уже рекомендуватиме конкретні персони спікеру на підставі документів, які прийдуть від апарату Верховної Ради. Але ті, хто хоче, можуть подавати документи не в апарат, а в робочу групу, щоб спробувати свої сили».

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст