Головна Блог Новини Алгоритм отримання Сертифіката про форс-мажорні обставини

Алгоритм отримання Сертифіката про форс-мажорні обставини

04.10.2021
Автор:
Переглядів : 4887

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомляє, що поняття форс-мажорних обставин, регулюється Законом України від 01 січня 2016 року № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон № 671). Згідно з пунктом 2 статті 141 Закону № 671, форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

Засвідчення форс-мажорних обставин та видача Сертифіката про настання таких обставин, відноситься до компетенції Торгово-промислової палати України (далі – ТПП) та уповноважені регіональні органи ТПП.

В той же час, в Україні впроваджує свою діяльність Асоціація «Український національний комітет Міжнародної торгової палати» (ICC Ukraine), яка також видає сертифікати про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Слід зазначити, що засвідчення форс-мажорних обставин та видача Сертифіката про настання таких обставин, відноситься виключно до компетенції Торгово-промислової палати України та уповноважених регіональних органів ТПП.

Зокрема, в єдиному реєстрі судових рішень вже є рішення суду, де Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий ICC Ukraine, визнаний неналежним та недопустимим доказом у даній справі, з огляду на те, що такий сертифікат не виданий ТПП України чи регіональною ТПП.

З цього приводу ТПП України звернулось до суду про визнання статуту ICC Ukraine не дійсним та заборону вчиняти незаконні дії, а також до правоохоронних органів із заявою про відкриття кримінального провадження щодо протиправних дій ICC Ukraine, яка спричиняє шкоду підприємцям і Державному бюджету України.

Згідно Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (по тексту – Регламент), за зверненням суб’єктів господарської діяльності (юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців) та будь-яких фізичних осіб, окремо, по кожному окремому договору, окремим податковим та/або іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких настало згідно з умовами договору (контракту, угоди та ін.), законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин, видають даний сертифікат.

В залежності від того, які зобов’язання неможливо виконати, в зв’язку з настанням форс-мажорних обставин, необхідно заповнити відповідні заяви, а саме:

1) Заява про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за договірними зобов'язаннями;

2) Заява про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями;

3) Заява про засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями для списання безнадійного податкового боргу;

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст