Главная Блог Новости Земельна децентралізація — Show Is Go On, або Як Гройсман «кинув» Порошенка на землі!

Земельна децентралізація — Show Is Go On, або Як Гройсман «кинув» Порошенка на землі!

17.02.2018
Просмотров : 1504

Земельна децентралізація (не)працює?! Присмак невизначеності залишився після тижня перетягування земельних віжок між прем’єром та Президентом у цьому питанні. Так, перший пішов «ва-банк» і оголосив з 1 лютого 2018 року передачу земель у власність об'єднаних територіальних громад (ОТГ) завдяки спеціальній урядовій постанові. Того ж таки тижня гарант плекав надії провести через Раду свій варіант законопроекту про земельну децентралізацію №7363. Однак парламент провалив голосування за його документ (161 голос) і ще за два альтернативні: депутати тричі ставили на повторне перше читання законопроекти, але набиралося лише 199, 198 і 223 голоси. Повторне голосування за ці законопроекти теж нічим не увінчалося — 212 голосів. Але без закону ніяк не обійтися, навіть маючи постанову уряду, це тільки половинчастий крок. За яким тепер сценарієм піде земельна децентралізація? AgroPolit.com розбирався у деталях.

Згадайте новину: 7 меседжів Геннадія Зубка про децентралізацію в Україні

Що сталося в Раді?

6 лютого 2018 року парламент зробив декілька невдалих спроб узяти за основу законопроект №7363 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств та деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин». І це при тому, що документ було підготовлено в Адміністрації Президента (АП) та внесено як невідкладний ще 6 грудня минулого року!

За словами Петра Порошенка, ці зміни повинні були стати черговим витком децентралізації в площині ОТГ. «Ми говоримо про деконцентрацію сфери земельних відносин. Деконцентрація — це синонім децентралізації, її складова частина», — анонсував появу законопроекту Президент на ІІ Всеукраїнському форумі об'єднаних громад «Ініціативи, що змінюють життя» ще 4 грудня.

Законопроект поставили на голосування тільки через два місяці після внесення. Але депутати не лише його не підтримали, а й не стали навіть відправляти на повторне перше читання! В цьому випадку документ можна було б іще повернути до сесійної зали за деякий час. Тепер же АП доведеться заново пройти весь шлях, якщо там, звісно, все-таки вирішать втілити ідею (про це нижче).

Та й починати АП доведеться не з підготовки нової редакції, а з умовлянь союзників по провладній коаліції. Прийняти документ №7363 за основу погодився 161 депутат. Левову частку голосів — 97 — дав «Блок Петра Порошенка» (БПП), фракція якого налічує усього 136 депутатів. А ось союзна фракція «Народний фронт» забезпечила тільки 44 голоси (і тільки тому, що перед цим голосувався законопроект їхнього колеги — Андрія Іванчука, про акціонерні товариства), тоді як у ній 81народний обранець. Всупереч звичаю не проголосувала лояльна до влади фракція «Радикальна партія», але в неї була причина — альтернативний законопроект їхнього лідера Олега Ляшка №7363-1.Офіційне пояснення НФ: законопроект Президента суперечить Конституції. Згідно з проектом, ОТГ дійсно отримують у власність державні землі за межами населених пунктів. Для тих громад, які ще йдуть до об'єднання, розпорядником ресурсу будуть районні державні адміністрації. Однак, за чинним законодавством, громади та їхні органи самоврядування не мають права розпоряджатися держземлею. У НФ побачили в цьому привід не давати голоси.

Відповідно до статті 13 нашої Конституції, а також статті 142-ї й 143-ї, не можуть органи місцевого самоврядування розпоряджатися майном, яке їм не належить», — аргументував позицію фракції НФ її представник Леонід Ємець.

Згадайте новину: Мінрегіон розроблятиме Містобудівний та Житловий кодекси

Як розповіли депутати цієї політсили у режимі «без диктофону», справжня причина криється в іншому. «Фронтовикам» нема чого допомагати із законом Президентові, адже «союзний» їм прем'єр Гройсман ще раніше запропонував механізм передачі державних земель у власність об'єднаних територіальних громад без зміни чинного законодавства. Відповідний документ уряд схвалив на засіданні 31 січня.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст