Главная Блог Новости Захист свідків: цінний інструмент у боротьбі з організованою злочинністю

Захист свідків: цінний інструмент у боротьбі з організованою злочинністю

26.04.2017
Просмотров : 1527

Цього тижня Консультативна місія Європейського Союзу в Україні (КМЄС) провела семінар щодо захисту свідків – інструменту, який правоохоронні відомства застосовують для боротьби з важкими злочинами, організованою злочинністю та тероризмом. КМЄС пропанує створення в Україні незалежного відомства із захисту свідків. Про це було наголошено під час семінару, на якому європейським досвідом щодо цього питання з українськими правоохоронцями поділився очільник служби захисту свідків Австрії.

У цьому інтерв’ю керівник операційного департаменту КМЄС Удо Моллер розповідає про концепцію захисту свідків.

Читайте статтю: Як адвокату використати для захисту деякі недосконалі положення КПК

Що таке – захист свідків та для чого свідкам потрібен захист?

Перш за все, важливо помістити це у відповідний контекст. Захист свідків – це досить радикальний захід, який правоохоронні відомства застосовують в кримінальних розслідуваннях, часто — як крайній засіб. Слово «свідок» може дещо вводити в оману, оскільки під свідком ми бачимо очевидця злочину. Насправді ж свідком є будь-хто, хто володіє інформацією про злочин та чия безпека, як наслідок володіння цією інформацією, опиняється під загрозою. У більшості випадках ми говоримо про організовану злочинність, а більшість «свідків» — це колишні злочинці, які вирішили щось змінити в житті. Світ важких злочинів — жахливий, і від нього не втечеш. Інформація, якою діляться колишні злочинці, може стати вирішальною для розкриття злочину. Але після розголошення інформації «інформаторам» може бути потрібен захист. Є й інші, менш критичні способи захисту осіб, що пропонують поліції інформацію, зокрема цілодобова особиста охорона (коли охоронець супроводжує та охороняє свідка), відеоспостереження або судові заборони. Підрозділи для захисту свідків проводять оцінку загроз та ризиків, а також психологічну оцінку. Якщо рівень загрози, на їхню думку, є високим, вони можуть застосувати до інформаторів програму захисту свідків.

Користуйтесь консультацією: Статус свідка у кримінальному провадженні, його права та обов’язки

Чи не є програми захисту свідків надто дорогими, особливо для таких країн з проблемами бюджету, як Україна?

Не обов’язково. Процес розрахунку витрат держави є багатогранним. Якщо подивитись на це ширше, в довгостроковій перспективі, то програми захисту свідків можуть навіть економити державні кошти. Нагадаю: ми говоримо про організовану злочинність. Тож якщо поліції вдається запобігти злочинам завдяки таким програмам, це допомагає зекономити великі суми. Подумайте, наприклад, яких збитків, з одного боку, може зазнати суспільство від важкого злочину, та скільки, з іншого боку, може коштувати державі ув’язнення злочинців. Проведене в Швеції дослідження показало, що в середньому діяльність одного серйозного злочинця протягом 15 років завдає державі збитків в розмірі 2,5 млн. євро. Що набагато більше, ніж могла б коштувати програма захисту свідків, завдяки якій би вдалось запобігти злочину. Крім того, самі ці програми можуть бути різноманітними: як дорогими, так і ні. Тож варто бачити ширшу картину.

Чи справді особи, до яких застосовується програма захисту свідків, отримують нові імена та переїжджають закордон, як це показують в кіно?

Як самі програми захисту свідків є крайнім засобом, так існують крайні засоби в межах самих програм. Випадки отримання інформаторами нових імен, документів та переміщення (в інше місто або країну) є, швидше, винятками. Але такі випадки трапляються. В одних країнах важче сховатись, ніж в інших, тож багато залежить від ситуації та рівня загрози. Зміна імені – це колосальна робота. Мова йде не просто про те, щоб вигадати нове ім’я та зробити нові документи, а про створення нової історії та досьє, щоб все спрацювало. Захист свідків простіше сприймати, як допоміжний інструмент, а підрозділи з захисту свідків, як правило, надають підтримку з пошуком житла, роботи, курсів перекваліфікації тощо. Крім того, такі програми не обов’язково пожиттєві, оскільки навіть ті, хто були змушені змінити ім’я, можуть знову стати «собою», якщо загроза їхньому життю зникає. Варто зазначити, що не кожен може стати учасником програми захисту свідків – існує стандартна процедура затвердження учасників. У Фінляндії, наприклад, затверджують приблизно 20% заявників. Слідчі не приймають інформацію за будь-яку ціну, а ретельну зважують всі «за» та «проти». Існує небезпека, що особи, включені до програми захисту свідків, вдаючись до шантажу, можуть використовувати своє становище, щоб «виторгувати» для себе додаткові переваги в обмін на інформацію. Тож ці процеси повинні завжди бути на контролі. Загалом же програми з захисту свідків працюють добре, і їх учасники, за умов ретельного ознайомлення з деталями програми та дотримання Меморандуму розуміння, перебувають в безпеці.

Користуйтесь консультацією: Свідок. Його права та обов’язки в кримінальному провадженні.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст