Главная Блог Новости Яка відповідальність за розставлення міток?

Яка відповідальність за розставлення міток?

01.03.2022
Просмотров : 2823

Щодня ми дізнаємося інформацію про виявлення міток, радіолокаційних пристроїв або сигнальних засобів (пропоную надалі називатимо їх "мітками"), які використовуються окупантами для завдання повітряного удару по об’єктах критичної інфраструктури чи мирного населення а також для просування окупаційних військ.
Самі по собі такі мітки не з’являються, їх встановлюють особи, що вступили у злочинну змову з окупантами (надалі називатимемо їх художниками).
Пропоную розібратися, до якого виду відповідальності можуть притягнути таких художників.
Для початку пропоную звернути увагу на те, що зараз у нас воєнний стан. Правовий режим воєнного стану визначається відповідним законом.
Так, згідно з ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або на окремих територіях чи в окремих її місцевостях у разі війни, збройної агресії чи навіть загрози такого нападу, загрози небезпеки державній незалежності України, цілісності територіальних меж на суші чи воді.
Воєнний стан передбачає надання окремим органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам регіонального та місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення удару чи загрози удару, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене обмеженням конституційних прав і свобод людини і громадянина або загрози такого обмеження, прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24 лютого 2022 року, після завдання першого удару, Президент Володимир Зеленський підписав Указ No 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Народні депутати затвердили цей документ 300 голосами.
Згідно з указом, воєнний стан запроваджується з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Для чого я згадую про воєнний стан?
Відповідь доволі проста. Художники-наводчики є співучасниками збройної агресії, а тому можуть нести відповідальність за умовами воєнного часу, тобто банально будуть застрілені.
Якщо ж їм вдасться вижити, перспективи у них вельми радужні – від 10 до 15 років позбавлення волі, а у деяких випадках – навіть позбавлення волі довічно з конфіскацією майна чи без такої. Складно сказати, що гірше – смерть чи довічне позбавлення волі.
Кримінальний кодекс України дозволяє кваліфікувати такі злочини за різними статтями. Найлегшою статтею з точки доказування та документування є ст. 113 КК України. Ця стаття може бути застосована без необхідності доведенняспівучасті з окупантом.
Вчинення з метою ослаблення держави вибухів, підпалів або інших дій, спрямованих на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров'ю, на зруйнування або пошкодження об'єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також вчинення з тією самою метою дій, спрямованих на радіоактивне забруднення, масове отруєння, поширення епідемій, епізоотій чи епіфітотій, -
карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
За наступними статтями Кримінального кодексу України художників притягуватимуть до кримінальної відповідальності через співучасть у злочинах вчинених окупантом. При цьому встановлювати участь усіх організаторів, координаторів не є обов’язковим. За останні роки слідчі органи України мають величезний досвід розслідування злочинів, вчинених величезною групою осіб (масив злочинів проти Майдану, економічні багатоходові злочини).
Тому, художники можуть бути засуджені також за наступними злочинами:
Стаття 437. Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни
1. Планування, підготовка або розв'язування агресивної війни чи воєнного конфлікту, а також участь у змові, що спрямована на вчинення таких дій, -
караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років.
2. Ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій -
карається позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років.
Стаття 438. Порушення законів та звичаїв війни
1. Жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням, вигнання цивільного населення для примусових робіт, розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також віддання наказу про вчинення таких дій -
караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років.
2. Ті самі діяння, якщо вони поєднані з умисним вбивством, -
караються позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.
Стаття 439. Застосування зброї масового знищення
1. Застосування зброї масового знищення, забороненої міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, -
карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років.
2. Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, -
карається позбавленням волі на строк від восьми до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.
У будь-якому випадку художників може бути засуджено за будь-які, а може і по всіх статтях злочину, і орієнтуватися потрібно на 15 років позбавлення волі.
Окрім цього, якщо під час розслідування злочину буде встановлено, що внаслідок дій художника було заподіяно збитків конгкретній особі, то з художника ще можуть бути стягнуті, заподіяні збитки цій особі.
Поділіться цією статтею, бо нерідко художники-наводчики живуть посеред нас, не усвідомлюють до кінця масштаби своїх діянь та суворість покарання за це кримінальне правопорушення.

Сподіваюся, ця стаття виявилась для Вас корисною.

Автор новини: адвокат Віталій Гриб, ст. партнер АО "Гардецький та партнери"

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст