Главная Блог Новости Як ПРАВИЛЬНО реалізувати своє переважне право на купівлю землі

Як ПРАВИЛЬНО реалізувати своє переважне право на купівлю землі

13.07.2021
Просмотров : 7320

Із скасуванням мораторію на продаж сільськогосподарських земель в Україні кожен може продати свою земельну ділянку. З огляду на те, що більшість земель перебуває у користуванні, орендар має переважне право перед іншими особами на купівлю цієї землі. ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (далі - Закон) детально описана процедура реалізації переважного права усіма його суб’єктами.

Згадайте новину: Розширено перелік обмежень у використанні земель – рішення Уряду

Реалізація переважного права: хто за ким?

Перша черга. До 1 черги відносять особу, яка має спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

Друга черга. Орендар земельної ділянки. Тут варто звернути увагу, що в Законі мова йде лише про орендарів, тобто особа, яка має у користуванні землю на праві емфітевзису не має права на таке переважне право. Нотаріус цей факт повинен враховувати.

Осіб першої черги нотаріус перевіряє тільки за даними ДЗК (земельна ділянка повинна знаходиться у межах ділянки надр, наданій такі особі у користування). Якщо такі дані відсутні, або ж користувач відмовився – вважається, що осіб першої черги немає.

Особа другої черги встановлюється як за даними ДЗК, так і за даними Державного реєстру прав на нерухоме майно.

Згадайте новину: Процедуру держреєстрації прав на землю змінено – Кабміном ухвалено Постанову

Механізм реалізація переважного права

Особа зацікавлена у продажі земельної ділянки повинна визначитись, якими чином вона хоче продати земельну ділянку: продати через електронні земельні торги або ж без них. Виключно власник земельної ділянки сільськогосподарського призначення має право вирішувати – продавати землю через аукціон чи ні. Водночас землі державної та комунальної форми власності продаються тільки через земельні аукціони.

За наявності переважного права власник земельної ділянки зобов’язаний не пізніше чим за 2 місяці зареєструвати у державному реєстрі прав намір про продаж земельної ділянки (з 1 липня цей функціонал реєстру успішно працює). Станом на 13 липня в Україні здійснено 600 правочинів щодо відчуження земель с/г призначення. Лідирують за кількістю укладених договорів Полтавська область (72), Київська (68) та Вінницька (62).

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст