Главная Блог Аналитические статьи Интервью Як працює судова система України в умовах війни

Як працює судова система України в умовах війни

31.03.2022
Просмотров : 4941

Як в умовах війни Росії проти України працює українська судова система? Чи є судді-колаборанти на окупованих територіях? Як бути, якщо у ваша судова справа має розглядатися там, де нині вибухи та авіабомбардування? Про це та багато іншого кореспондентка DW розпитала у заступника керівника Офісу президента України Андрія Смирнов, який опікується судовою системою.

DW: Пане Смирнов, скажіть будь ласка, як в умовах воєнного стану працює судова система України? Зокрема цікавлять регіони, де йдуть активні бойові дії.

Андрій Смирнов: В умовах воєнного стану судова система працює в напіваварійному режимі. В низці населених пунктів, які були обстріляні російськими військами, суди не здатні здійснювати правосуддя. Тому розпорядженням голови Верховного суду України по тих регіонах і містах, де суди були знищенні або які були тимчасово окуповані, територіальна підсудність була змінена на інші області й міста. Тому судова система працює, судові справи розглядаються в достатньо великій кількості, бо є регіони, які ще, на щастя, не відчули жахів бойових дій і там суди всіх юрисдикцій - і загальні, і спеціалізовані - здійснюють правосуддя. За статистикою, за період з 24 лютого по 28 березня судами ухвалено та надіслано до Єдиного державного реєстру судових рішень 252 557 рішень. З них Вищим антикорупційним судом ухвалено 206 рішень, всі інші - апеляційними загальними, господарськими та адміністративними судами, окружними адміністративними.

ІНТЕРВ"Ю: Голова ВС Всеволод Князєв: "На захоплених територіях судді переховуються, бо їм погрожують розправою"

Ви кажете, змінена територіальна підсудність. Як це виглядає на практиці? Ці справи фізично перевезені, наприклад, з Харкова на іншу територію, і учасники судового процесу мають переїхати на ту територію, аби взяти участь у судовому процесі?

Там де це можливо, судові справи переміщуються в інші регіони. По багатьох судах, де змінена територіальна підсудність, ці справи були вивезені, колектив суддів був евакуйований. І відповідно всі учасники судових процесів були повідомлені про зміну територіальної підсудності, що їхні справи будуть тимчасово розглядатися за новою адресою у новому регіоні. Є випадки, коли суди знищені, будівлі судів зазнали жахливих руйнувань. І справді є випадки, коли ми не змогли вивезти матеріали судових справ і вони знищені. Але по більшості судів ми змогли вивезти справи, оперативно змогли знищити ту частину документів, яка була під грифом "таємно", аби вона не могла бути використана ворогом.

А як бути тепер з тими справами, де документи повністю знищені в результаті обстрілів та бомбардувань?

У нас працює єдина телекомунікаційна система, яка була впроваджена ще кілька років тому, у нас працює Єдиний реєстр судових рішень, тому в принципі всі документи, які мають відношення до судового розгляду зберігаються в електронному форматі. Державною судовою адміністрацією України було зроблено надійні бекап-копії всіх цих документів, і на сьогоднішній день сервера знаходяться в захищеному місці. Тому ми зможемо відновити все.

А як бути людям, які не можуть фізично приїхати на судові засідання в інший регіон?

Протягом останніх п’яти років у нас дуже сильно розвинулися можливості для учасників для судового процесу приймати участь у судовому процесі шляхом відеозвязку. Тому з точки зору участі в судових засіданнях онлайн, проблем жодних немає. Сьогодні ми хочемо розширити процесуальні можливості через законодавство. Ми хочемо розширити процедурні можливості для органів судової влади, де це можливо і не буде порушення прав учасників процесу, розглядати справи у письмовому вигляді без виклику учасників процесу. Ми зараз з суддями, народними депутатами пропрацьовуємо відповідні зміни до законодавства.

Ви не могли навести конкретні цифри, скільки судів зараз працює, скільки не працює, де найбільші руйнування?

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст