Главная Блог Новости Відлуння реформи: Підсумки навантаження на суддю у судах цивільної юрисдикції та дані про оскарження рішень

Відлуння реформи: Підсумки навантаження на суддю у судах цивільної юрисдикції та дані про оскарження рішень

12.02.2019
Автор:
Просмотров : 1745

Вгору по вертикалі

За минулий рік через цивільну юрисдикцію пройшло майже 1,5 млн справ, з них до касаційної інстанції потрапили 53000. Проте у залишку є понад півмільйона проваджень, половина з яких чекає свого часу ще з 2017 р. Темпи проходження справ по траєкторії першої інстанції доволі різні. Більш ніж половину розглядали близько 3-х місяців, чверть — до року, а на позначках рік-два-три зупинилися майже 40000 проваджень.(Джерело: ЗіБ)

«Клієнтами» цивільної юрисдикції є і фізичні, і юридичні особи. Останні часто стають учасниками справ, пов’язаних з кредитними правовідносинами. У КЦС такий стан речей вважають неправильним і наголошують, що окремі категорії справ не повинні переважати.

В апеляційній інстанції зі скаргами впоралися значно швидше. І це зрозуміло, адже навантаження тут менше. За даними Державної судової адміністрації, за минулий рік середня ланка опрацювала майже 75000 справ, причому розгляд 55000 завершили протягом 90 днів.

Роботу судів першої та другої інстанцій, по суті, оцінює саме КЦС — за показниками скасованих

рішень. Можна зробити висновок, що за минулий рік вони отримують «добре», оскільки скасовано лише 17,5% рішень. Розріз діяльності судів за областями продемонстрував, що вердикти закарпатських суддів скасовують найчастіше, а у Миколаївській та Рівненській областях — найрідше.

Рух у касації

У 2018-му КЦС розглянув понад 27000 справ, майже стільки ж перебуває у режимі очікування. Найбільше проваджень там затримується на півроку, а з 3000 справ тут упоралися за місяць. Утім, гальмує роботу спадок від ліквідованого Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, який становить майже 24000 проваджень та понад 3000 скарг.

Із переданих справ дослідили вже майже 12000, а ще 9000 чекають свого часу в колегіях. Нові скарги просуваються так: 5000 уже розглянули, 8000 очікують висновку колегій. Отже, у середньому один суддя КЦС щомісяця слухає 84 справи та близько 100 скарг. Проте виконання такого обсягу роботи просто неможливе.

Невелику кількість справ КЦС передав до Великої палати Верховного Суду. Вона в основному розглядатиме цивільні спори, пов’язані з договірними відносинами, земельні питання та спори про компенсацію шкоди. До ВП ВС провадження потрапляють здебільшого через порушення правил предметної та суб’єктної юрисдикції, яке вочевидь не помітили раніше. Лише 27 із понад 500 справ стосуються проблем правозастосування. Можливо, у зв’язку з такими неузгодженостями у попередніх інстанціях судді КЦС надають колегам методичну допомогу, виїжджаючи у регіони.

Ті спори щодо договірних відносин, які залишаються у суді (їх майже 9000), переважно стосуються купівлі-продажу. І саме у цій категорії, як показує статистика, КЦС не змінює попередніх вердиктів.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст