Контрольовані іноземні компанії (КІК) стали поширеним інструментом структурування бізнесу серед українських резидентів. Водночас, із набуттям чинності законодавства про КІК, зросла і відповідальність за податкову звітність таких структур.
Воєнний стан в Україні не скасовує обов’язку дотримуватись вимог щодо звітування та повідомлення про КІК. Податковий контроль у цьому напрямі залишається активним, а порушення строків подання звітності тягне за собою передбачені законом фінансові наслідки.
У цьому матеріалі розглянемо, які саме дедлайни залишаються чинними для контролюючих осіб, як змінилося регулювання звітності, та чому навіть у складних обставинах необхідно виконувати податкові зобов’язання у сфері КІК.
Законодавство України зобов’язує резидентів повідомляти про набуття або втрату контролю над іноземними компаніями, а також подавати річну звітність щодо таких компаній, якщо вони підпадають під визначення КІК. Ці вимоги закріплені в Податковому кодексі України та залишаються чинними незалежно від дії воєнного стану.
КІК (контрольовані іноземні компанії) — це іноземні юридичні особи, які перебувають під контролем податкового резидента України (фізичної або юридичної особи).
Якщо українець володіє компанією за кордоном (частіше 10% або 50% залежно від структури), або фактично контролює її діяльність, така компанія вважається КІК.
Ключові зобов’язання контролюючої особи включають:
Розберемо тепер на практиці.
Відповідно до ст. 39-2.1.2. ПКУ, контролюючою особою є фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України яка:
Якщо ви зареєстрували ІП у Європі, то подавати повідомлення не потрібно, оскільки фізична особа-підприємець не підпадає під визначення контрольованої компанії. Проте європейським ІП важливо враховувати можливі ризики подвійного оподаткування.
Коли подаються звіти? Першими звітними (податковим) роками є 2022 і 2023 роки. Якщо підприємець зареєстрував КІК у 2024, то він мав протягом 60 днів з дати реєстрації подати КІК повідомлення. Якщо цього ще не зроблено – рекомендовано подати.
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.