Главная Блог Новости Верховний Суд перетворив Нацбанк на боржника

Верховний Суд перетворив Нацбанк на боржника

09.05.2018
Просмотров : 1592

Верховний Суд стає на сторону Фонду гарантування вкладів фізосіб в суперечці Нацбанку з тимчасовою адміністрацією банку «Фінансова ініціатива» за держоблігації та виплати за ними на 2,5 млрд грн. НБУ брав ОВДП в заставу під рефінансування, але забрав їх з порушеннями. Верховний Суд вже вирішив стягнути з НБУ майже 1 млрд грн, але регулятор не хоче платити.

Вспомните новсть:НАБУ оприлюднює результати міжнародної експертної оцінки діяльності Бюро

Програш НБУ на всіх фронтах

Національний банк почав у Верховному Суді програвати Фонду гарантування вкладів фізосіб суперечки за списані у неплатоспроможного банку «Фінансова ініціатива» держоблігації внутрішньої держпозики на загальну суму 2,5 млрд грн. Верховний Суд 12 березня і 16 квітня став на бік ФГВФО і дозволив стягнути з НБУ сумарно 976 млн грн на користь банку «Фінансова ініціатива», який вже три роки перебуває під управлінням тимчасового адміністратора.

Ця сума складається з отриманого Нацбанком купонного доходу за двома серіями ОВДП, сум від їх погашення, а також прав на ще не погашені облігації. Держпапери надавалися банком «Фінансова ініціатива» в забезпечення кредитів рефінансування НБУ ще в період «звичайної» роботи. Після того як банк в червні 2015 року став неплатоспроможним і перестав гасити кредити, НБУ звернув стягнення на цінні папери в рахунок погашення боргу.

Тимчасовий адміністратор не погодився з тим, як НБУ провів ці операції, і пішов до суду. Адміністратор виявив, що стягнення пройшло з порушенням пункту 2.2.4 договору застави. НБУповинен був продати ці папери третім особам. І тільки в разі провалу торгів НБУ отримав би право придбати їх у власність за справедливою вартістю. Але, як з’ясував суд, НБУ не розсилав торговцям аукціонні пропозиції щодо купівлі ОВДП, а відразу забрав їх собі.

ФГВФО в 2016 році виграв в суді першої інстанції всі шість суперечок за облігаціями внутрішньої держпозики на суму 2,5 млрд грн. Але НБУ не погоджувався з рішеннями Госпсуду Києва і оспорював їх в апеляції. Дві справи вже розглянуті Верховним Судом, а ще дві справи будуть вивчені через тиждень. Суд, розглянувши в березні-квітні дві касаційні скарги НБУ, задовольнив їх лише в частині відсутності у НБУ необхідності платити 3% річних на виплачені кошти та інфляційні втрати. Це дозволило НБУ заощадити 5,925 млн грн.

Поза цим рішення судів попередніх інстанцій були залишені в силі. Таким чином, суд підтвердив необхідність стягнення з НБУ 976 млн грн з 2,503 млрд грн. На 15 травня у Верховному Суді заплановані слухання за двома справами на загальну суму 1,279 млрд грн.

Спірні відносини

Верховний Суд вже виніс рішення про стягнення коштів, але Нацбанк не поспішає їх виконувати. Як повідомили в Фонді гарантування, до початку травня їм поки не вдалося отримати від Нацбанку 976 млн грн на користь банку «Фінансова ініціатива». У прес-службі НБУповідомили FinClub, що зараз вони вживають заходів щодо перегляду та оскарження цих судових рішень.

У НБУ не уточнили, яким чином планують оскаржити постанови Верховного Суду, який знаходиться на «вершині» судової системи. Можливо, йдеться про оскарження відкритих 15 січня (№ 55531552, 55531710, 55531838, 55531924, 55532041) і 16 лютого (№ 55818076) шести виконавчих проваджень про примусове стягнення коштів на користь банку «Фінансова ініціатива». Нацбанку вже вдалося в судовому порядку зупинити п’ять з них. Регулятор може клопотати перед судом про відстрочення виконання судового рішення з паралельною активізацією дій щодо скасування заборони і переведення банку в процедуру ліквідації, вважає старший юрист Evris Максим Заміховський.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст