Колишній суддя Олексій Тандир продовжує фактично блокувати розгляд справи про смертельну дорожньо-транспортну пригоду за його участі.
У пʼятницю 25 травня 2023-го Берестейському проспекті у Києві за пару хвилин до опівночі голова Макарівського райсуду Київської області збив на смерть 22-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка, який вийшов на дорогу з пластиковими блоками, щоб перекрити дві з трьох полос руху з початком комендантської години.
Суддю одразу затримали і в машині знайшли пляшку віскі. Але слідів алкоголю в організмі водія не знайшли, начебто, тому що він всіляко затягував аналіз крові і замість сечі здав слину, розбавлену водою.
У жовтні цього року суд допитував військовослужбовця — товариша загиблого нацгвардійця, який чергував із ним тієї ночі, але стояв на протилежному відрізку дороги. Свідок долучився по відеозвʼязку з суду Кривого Рогу, де він зараз проходить військову службу. Однак завершити його допит не вдалося. По-перше, через відключення електроенергії у судах внаслідок російських обстрілів енергетики. По-друге, 29 листопада стало відомо, що обвинувачений розірвав договір із захисником.
У серпні Тандира покинули адвокати, які представляли його з моменту оголошення підозри. Після цього його пару засідань представляв інший адвокат, котрий у першому ж засіданні намагався відвести суддю, посилаючись на «конфлікт інтересів». Але тепер Тандир заявив, що не має грошей на адвоката. Тому суд залучив захисника із Центру безоплатної правової допомоги Богдана Глядика.
У наступному засіданні 4 грудня, розуміючи, що суд збирається вирішити клопотання про продовження запобіжного заходу, Глядик заявив відвід судді Івану Бандурі, кажучи про порушення процедури авторозподілу справи, яка вже понад рік слухається у суді. А незаконний склад суду є підставою для скасування будь-якого вироку.
Згадайте новину: «Мені 10 років світить!» Екссуддя Тандир продовжує заявляти відводи і ставить під сумнів показання свідків
Прокурор Михайло Доманіцький вбачає у діях захисту зловживання правом і звертав увагу, що відомості для цієї заяви про відвід збиралися більше чотирьох місяців. Заяви про недовіру до суду зʼявляються постійно при продовженні Тандиру строку тримання під вартою. Імовірно, захист намагається затягнути час, щоб обвинуваченому не встигли продовжити запобіжний захід.
Суддя дозволив Глядику оголосити своє клопотання. Адвокат став зачитувати правила авторозподілу справ у суді, а саме що такі розподіляються за принципом випадковості, у хронологічному порядку, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, відпусток суддів та ін.
«Формальні порушення, про які не можна мовчати»
Авторозподіл справи Тандира відбувся 21 серпня 2023 року і головуючого обирали із чотирьох суддів. Хоча у Святошинському суді Києва на той час було 11 суддів із відповідною спеціалізацією.
Інші судді були виключені з авторозподілу справи з різних причин. Так, суддю Ясельського виключили через «відпустку 14 і більше днів». Але на адвокатський запит суд повідомив, що в серпні 2023-го Ясельський у відпустці не перебував. Суддя Поплавська також не брала участі в автопорозподілі «перед відпусткою 14 і більше днів». Але на адвокатський запит отримано інформацію, що наказ про відпустку Поплавської видано тільки 28 серпня 2023 року.