Главная Блог Новости Складність розслідування злочину не виправдовує тривале тримання під вартою («Велечка та інші проти Литви»)

Складність розслідування злочину не виправдовує тривале тримання під вартою («Велечка та інші проти Литви»)

02.04.2019
Просмотров : 2318

Попри доведення вини особи та її засудження до тривалого терміну ув’язнення вироком суду, тривалість досудового розслідування може становити порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Велечка та інші проти Литви» (№ 56998/16, 58761/16, 60072/16, та 72001/16), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Саулюс Велечка, Норбертас Тучкус, Аудрюс Петкаускас та Тадас Петрошіус були заарештовані в січні 2013 року за підозрою у володінні та розповсюдженні значної кількості наркотичних засобів та участі в організованій злочинності.

Згадайте новину: Продовження запобіжного заходу заднім числом порушує Конвенцію - «Шаранович проти Чорногорії»

Обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою суди систематично продовжували через ризик переховування заявників та (або) повторного вчинення злочинів. Суди засновували ці рішення на серйозності обвинувачення проти них, попередні засудження та відсутність офіційного працевлаштування. Під час досудового слідства, яке тривало майже рік і шість місяців, суди також посилалися на необхідність використання додаткових слідчих дій, які містили численні звернення про допомогу з-за кордону для отримання доказів.

Справу було передано в суд у липні 2014 року. Після 41 слухання, в які були залучені 13 обвинувачених і 85 свідків, в тому числі після численних відстрочок або скасувань переважно з процедурних причин, обвинувальний вирок було оголошено в грудні 2017 року. Величка був засуджений до 14,5 років ув’язнення, інші отримали вироки до 13 років ув’язнення.Наразі триває провадження в апеляції.

Згадайте новину: Неможливість допитати понятих в суді не завжди порушує конвенційні гарантії («Гарбуз проти України»)

Разом із тим, засуджені поскаржилися до ЄСПЛ на тривалість їх тримання під вартою, яка, на їх погляд, була надмірною. Вони послалися на ч. 3 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, згідно з якою кожен, кого заарештовано або затримано, має негайно постати перед суддею чи іншою посадовою особою, якій закон надає право здійснювати судову владу, і йому має бути забезпечено розгляд справи судом упродовж розумного строку або звільнення під час провадження.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ч. 3 ст. 5 Конвенції на присудив 6,6 тис. євро кожному заявнику як компенсацію моральної шкоди.

Документ мовою оригіналу можна переглянути за посиланням.

Згадайте новину: Змагальність та рівність сторін у кримінальному проваджненні: чи повинні розкриватися результати НСРД? ЕСПЛ у справі «Леас проти Естонії»

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст