Главная Блог Новости Рахунки усіх українців занесуть в реєстр, а банківська таємниця - зникне

Рахунки усіх українців занесуть в реєстр, а банківська таємниця - зникне

25.11.2020
Просмотров : 16041

Останнім часом в законодавстві спостерігається тенденція до поступового розширення доступу державних органів до інформації, яка містить банківську таємницю, на письмовий запит відповідного державного органу.

Зокрема, законом, ухваленим Верховною Радою 31.10.2019, були внесені зміни, до ст. 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність", що передбачають спрощення порядку розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю. Державні органи, визначені в пп. 3, 3-1 та 3-2 ч. 1 ст. 62 вказаного закону (органи прокуратури України, СБУ, Держбюро розслідувань, Нацполіція, Національне антикорупційне бюро України, АМКУ) можуть отримати на письмовий запит без рішення суду доступ до інформації про операції за рахунками осіб, включаючи інформацію про контрагентів.

У зв’язку з цим законом, Національний банк вніс відповідні зміни до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою НБУ від 14.07.2006 № 267 (зміни затверджені постановою НБУ № 13 від 31.01.2020).

У законопроекті № 4135 спостерігаємо продовження тенденції до розширення і спрощення доступу відповідних державних органів до інформації, що містить банківську таємницю.

Про можливі новації нам розповіла виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Зокрема, каже експерт, у п. 4.3.3 Додатку 1 до вказаного законопроекту – проекті Антикорупційної стратегії на 2020-2024 рр., – зазначається про низьку результативність процесів передачі в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, активів для збереження їх економічної вартості, а також запобігання та протидії легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом.

Згадайте новину: Право на тайну: зачем силовикам упростили доступ к банковским счетам

"В цьому контексті ініціюється спрощення процесу виявлення та відстеження коштів, одержаних корупційним шляхом, завдяки створенню єдиного реєстру рахунків фізичних і юридичних осіб та індивідуальних банківських сейфів, безпосередній доступ до якого буде надано Нацагентству, Національному антикорупційному бюро України, Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, центральним органам виконавчої влади, що реалізують державну податкову політику, державну політику у сфері митної справи, державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) коштів, одержаних злочинним шляхом", – каже Олена Коробкова.

Питання щодо створення єдиного реєстру рахунків фізичних і юридичних осіб раніше вже обговорювалось, зокрема, в контексті створення такого реєстру в цілях автоматизації арешту коштів на рахунках боржників (проект закону № 8296 від 19.04.2018) і забезпечення ефективного виконання судових рішень.

"Щодо пропозиції законопроекту № 4135 слід зауважити, що існування єдиного реєстру рахунків, дійсно, спростило б процес отримання відповідної інформації уповноваженими державними органами, яким вона потрібна для виконання своїх функцій", – зазначила нам Олена Коробкова.

Разом з тим, каже експерт, є ризики того, що законопроект може мати негативні наслідки для банків через поступову втрату вкладниками інтересів до банківських послуг.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст