Главная Блог Новости Отпугнет ли рейдеров требование нотариального удостоверения договоров аренды и емфитевзиса?

Отпугнет ли рейдеров требование нотариального удостоверения договоров аренды и емфитевзиса?

12.07.2018
Просмотров : 1430

Народные депутаты решили частично вернуть времена начала 2000 годов, когда нотариальное удостоверение договоров аренды земли было обязательным. Рассмотрим, каким образом это может отразиться на агропредприятиях и будет ли достигнута цель законодательной инициативы — противодействие рейдерам, сообщает zib.

Страховка від підробок

Поява проекту «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів» (№8121) пояснюється насамперед боротьбою з рейдерськими захопленнями. Документ передбачає внесення низки змін до Цивільного, Земельного кодексів, законів «Про оренду землі», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та ін.

Зокрема, пропонується надати можливість землевласнику встановлювати та скасовувати вимоги щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі та емфітевзису, предметом яких є його земельна ділянка. Відповідно до проекту така вимога, а також її скасування є одностороннім правочином, що підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації як обтяження.

На думку авторів документа, зміни необхідні для боротьби з підробленням підписів землекористувачів на договорах оренди землі, емфітевзису.

Пользуйтесь консультацией: Что необходимо знать при заключении договора аренды пая и в спорных ситуациях

Тіньові схеми

В Єдиному державному реєстрі судових рішень можна знайти чимало рішень щодо спорів про визнання недійсними договорів оренди землі, емфітевзису у зв’язку з підробленням підпису власника ділянки.

Зокрема, недобросовісні потенційні землекористувачі часто намагаються вистежити власника, який не проживає у місцевості, де розташована ділянка, і не користується нею (хоча жертвами можуть стати і місцеві мешканці). Після цього підробляється його підпис у договорі, а інформація про право користування ділянкою вноситься до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Такі землевласники можуть навіть не здогадуватися, що їхні ділянки тривалий час перебувають у користуванні інших осіб.

Крім того, трапляються випадки, коли шляхом підроблення підпису укладаються договори щодо права користування ділянками з померлими особами.

Водночас підроблення підписів у договорах може порушувати права добросовісних землекористувачів. Наприклад, існують випадки, коли інформація про право користування земельною ділянкою відсутня у реєстрі у зв’язку з тим, що воно виникло до 2013 року. За таких обставин потенційний недобросовісний землекористувач може шляхом підроблення підпису власника ділянки оформити на себе договір оренди (емфітевзису) та внести відповідні відомості до реєстру. Як наслідок, буде проведена «подвійна реєстрація договору оренди землі (емфітевзису)», а між добросовісним та недобросовісним землекористувачами точитиметься справжня війна за землю, від якої зазнають шкоди всі сторони конфлікту, в тому числі землевласник.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст