Главная Блог Новости Оскаржити висновок буде складніше: як цифрова ВЛК вплине на мобілізацію

Оскаржити висновок буде складніше: як цифрова ВЛК вплине на мобілізацію

23.12.2024
Просмотров : 237

Верховна Рада ухвалила закон про цифрову ВЛК — тепер висновок комісії буде автоматично передано до бази "Оберіг". Чи вирішує цей закон актуальні проблеми системи мобілізації.

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12066, який запроваджує цифрову військово-лікарську комісію (ВЛК). Цей закон передбачає автоматичне передавання даних медичних оглядів щодо придатності до військової служби до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг".

Зокрема, в статті 24-2 Основ законодавства України про охорону здоров’я буде внесено зміни, які дозволять передавати медичні дані пацієнтів до Реєстру військовозобов’язаних, що стане винятком із чинної заборони на передачу такої інформації.

Під час обміну інформацією, передбаченого новим законом, доступ до медичних даних пацієнтів не дозволяється, за винятком передачі Міністерству оборони України інформації про результати медичних оглядів. Ці дані використовуватимуться для визначення придатності осіб до виконання військового обов’язку та внесення їх до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Мета цієї передачі — гарантування національної безпеки та оборони, зазначено у змінах до закону.

Однак у висновках Головного юридичного управління Верховної Ради було вказано, що процедура внесення до реєстру інформації, включно з результатами медоглядів, не має прямого зв’язку з гарантуванням національної безпеки та оборони. Попри це зауваження, народні депутати проігнорували зазначені ризики та ухвалили закон. Згідно з новими змінами до Закону "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", Міністерство охорони здоров’я зобов’язане передавати до реєстру "Оберіг" дані про результати медичних оглядів, що проводяться для визначення придатності до виконання військового обов’язку. Передача цієї інформації відбуватиметься шляхом електронної взаємодії між електронною системою охорони здоров’я та реєстром "Оберіг" через платформу "Трембіта".

Передача висновку ВЛК автоматично: що змінює закон

Голова підкомітету з питань безпеки в кіберпросторі, урядового зв’язку, криптографічного захисту інформації комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко повідомив, що закон передбачає, що до реєстру військовозобов'язаних будуть з реєстру ВЛК будуть надходити слова — або придатний або не придатний. Про хвороби військовозобов'язаних до цього реєстру інформація надходити не буде.

"Тобто висновок ВЛК автоматично буде передано до Єдиної бази військовозобов'язаних. Це потрібно, щоби висновки, так би мовити, не змінювались або не губились по дорозі в ТЦК", — каже Федієнко.

Прийнятий закон не вирішує одну з головних проблем пов'язаних з ВЛК — ігнорування лікарями реального стану здоров'я людини. Медики дуже часто закривають очі на хвороби військовозобов'язаних, щоб мобілізувати якнайбільше людей.

Останній такій скандальний випадок стався в Києві. Чоловіка мобілізували попри розсіяний склероз. ВЛК зробили в експрес режимі, ігноруючи анамнез і діагноз і тут же відправили чоловіка в навчальний центр. І ось такі проблеми все ще не вирішуються. Проте висновок ВЛК тепер автоматично передаватиметься в Єдину базу військовозобов'язаних.

За словами Федієнко, залишається проблема наказу Міністерства оборони 402, який регламентує роботу військово-лікарських комісій. А саме, до Збройних сил України могли мобілізувати, та мобілізували, ВІЛ-інфікованих, людей із різними формами туберкульозу, з психічними формами, а також тих, хто вживає опіоїди. І поки що ніяких суттєвих змін за цим напрямом не відбувається. МО ігнорує запропоновані пропозиції щодо змін цієї постанови.

Цифровізація ВЛК: які ризики

За словами адвоката Ростислава Кравця, новий закон не впливає на мобілізацію чи процес переведення ВЛК. Система автоматичної передачі даних нічого не змінює в цьому аспекті.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст